Osim smanjenog prinosa, zbog visokih temperatura u julu i avgustu šećerna repa je počela da se suši i veliki procenat je truo. Proizvođači traže pomoć države, međutim, kako kažu, nisu im isplaćene subvencije ni za prošlu godinu
”Šećerane izlaze u susret proizvođačima jer prihvataju repu sa 25% truleži”, napominje Zlatko Periša, ratar iz sela Torka kod Zrenjanina. Međutim taj procenat je znatno veći, od 40 do 60% i tu repu šećerane ne mogu da prerade. ”One od nas očekuju da preberemo tu repu, bukvalno kao pasulj, a to iziskuje velike finansijske troškove, na šta većina nas proizvođača nije spremna. Prošle godine šećerane su poslale prebirače, radnike koji su prebrali repu, ove godine situacija je mnogo gora i mi smo prinuđeni da se sami snalazimo”, objašnjava Periša.
Rešenje ovakve situacije proizvođači vide u pomoći od strane Ministarstva poljoprivrede.
”Mi ćemo se obratiti Ministarstvu poljoprivrede sa molbom za pomoć, mada nam oni nisu isplatili ni subvencije za prošlu godinu. Kako sada stvari stoje, najverovatnije je da će u Banatu prestati da se gaji šećerna repa. Ovo je već druga godina za redom koja je loša i mi nismo u mogućnosti da rizikujemo i treću godinu”, napominje Periša.
Generalno, godina je loša za sve poljoprivredne kulture ali će proizvođači repe imati velike gubitke. Trulež šećerne repe se ne pojavljuje svake godine na istim lokalitetima u istom obimu. O čemu se radi, niko od nadležnih nije ispitao.