Talasi poskupljenja nisu zaobišli ni med, pa je tako ova zdrava poslastica postala nedostižna za većinu prosečnih potrošača. Kilogram meda u nekim prodavnicama košta i do 2.000 dinara, dok su pčelari sve nezadovoljniji jer, kako tvrde, cene inputa rastu, a cena meda u otkupu je pala gotovo za pola.
Kilogram bagremovog meda je pre pandemije bio oko 900 dinara, pčelari ga sada prodaju za oko 1.200 dinara, dok u prodavnicama cena ide i do 2.000 dinara.
U Savezu pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) kažu da je cena meda na malo kod pčelara ostala približno ista kao i prošle godine, a da je na veliko skoro prepolovljena. Najveći problem je što su svi inputi u pčelarskoj proizvodnji od početka pandemije do danas poskupeli od 30 do 80 odsto.
Prema rečima predsednika SPOS-a Rodoljuba Živadinovića, subvencije za pčelare su ostale iste. „Pčelari su očajni zbog svega toga, i mnogi su se ove godine odlučili da napuste pčelarenje što će jako loše uticati na prinose narednih godina onih poljoprivrednih kultura koje oprašuju pčele“, upozorio je Živadinović.
„Naš med“ u marketima
SPOS je, umesto da izveze med, ponudio domaćem tržištu po ceni kao na kućnom pragu pčelara.
„Sada med iz Pogona pčelara SPOS-a ‘Naš med’ možete naći po praktično istoj ceni kao i kod pčelara, u našim marketima koji su i nama pčelarima i potrošačima izašli u susret i prilagodili cene i svoje marže aktuelnoj situaciji po pitanju meda, te građani za oko 1.200 dinara mogu kupiti kilogram bagremovog meda u Lidlu, Idei, Rodi, Merkatoru, Aromi, Ekomed Ras doo, Društvu pčelara Кragujevac…“, rekao je za Euronews Srbija Živadinović.
Izvor: Euronews