Otkupna cena maline je duplo niža nego prošle godine i, kako tvrde poljoprivrednici, cena od 240 dinara po kilogramu ne pokriva ni troškove proizvodnje. Međutim, neki hladnjačari neće da isplate ni toliko. Zoran Gačić, uzgajivač voća iz Bogatića, kaže da u ovoj opštini otkupljivači otkupljuju malinu po ceni od 180 do 200 dinara za kilogram, te da niko nije očekivao da će cena biti baš toliko niska. Sa druge strane država neće da se meša jer je tržište slobodno, ali je bilo nekih obećanja.
U okolini Arilja, Požege i Kosjerića sezona berbe maline je u jeku, Ivanjica tek ulazi u berbu, Mačvani branje maline privode kraju, a otkupna cena je i dalje problem.
„Dva puta smo bili sa novom ministarkom poljoprivrede. Ona je rekla da će naći načina da se iz budžeta izdvoji više sredstava za poljoprivredu, te da oko šest milijardi za njih nije mnogo. Usledilo je obećanje da će nadležni obezbediti za 60 hiljada tona po 100 dinara koje će dodati na ovih 200, a ostalo da dodaju hladnjačari, kako bi cena izašla bar na tri evra. Ta cena bi malinare minimalno zadovoljila, ako ne računamo kolika je inflacija. Međutim, od toga nije bilo ništa. U Ivanjicu je dolazila dva puta, u Arilje isto, ali ni do kakve promene nije došlo“, objašnjava Milan Radojičić, predstavnik udruženja Vilamet iz Arilja za Danas.
Najavljeni novi protesti malinara
Nezadovoljni otkupnom cenom, proizvođači malina nekoliko puta tokom ove sezone izašli su na ulice da protestuju. Radjočić kaže da, ako cena ne dostigne bar 300 dinara po kilogramu, slede novi protesti.
U Arilju su počele blokade, u četvrtak je bila prva blokada od sat vremena na Požeškoj petlji.
Sa druge strane, Vlade Erčić, vlasnik preduzeća „Erčić DOO“ iz Seče Reke koje se bavi otkupom maline, kaže za Danas da je cena niska jer postoji problem sa potražnjom, ali i sa prošlogodišnjim zalihama, te da su to razlozi što se otkupna cena kreće od 160 do 200 dinara. Takođe, uvoz iz Ukrajine, Poljske, BiH, Bugarske doprineo je pomenutom problemu.