Jedan od retkih mlađih ljudi koji je odlučio da ostane u svom mestu i bavi se poljoprivredom je Branislav Tufegdžić iz mačvanskog sela Radenković. Uhvatio se u koštac sa svim nevoljama koje prate domaći agrar, a to je pre svega nestabilno tržište, nedostatak radne snage i svežeg novca za ulaganje u proizvodnju.
Branislav je vrstan ratar i povrtar, dok se poslednjih godina sve manje bavi stočarstvom, jer su prilike na tržištu stoke nepovoljne. Kako sam kaže, u lancu stočarstva, jedino seljak koji hrani stoku ne zaradi ništa.
Zbog neprilika u stočarstvu, ovaj proizvođač se okrenuo uzgoju kukuruza i pšenice. Hlebno zrno predaje lokalnim mlinarima, a deo naplate je kompenzacija za hleb. Mnogo vremena i rada posveti se i baštama sa povrćem, a na njima deo površine zauzima kupus koji Tufegdžić uzgaja kombinovanjem tri sorte.
Proizvodni aduti
Iako se naširoko bavi poljoprivredom, ovaj proizvođač se najviše posvetio uzgoju jagoda, te paradajiza i paprike, koji su mu proizvodni aduti.
Proizvodi iz bašti Tufegdžića tražena su roba na pijacama u Inđiji, gde kvalitetno povrće čeka mahom stalne mušterije. Ipak, iako proizvodi kvalitetan paradajiz, njegovu cenu obara povrće koje stiže iz inostranstva. No, ove godine kompenzacija je stigla u vidu zarade na jagodama, iako su vremenske neprilike smanjile rod ovog voća.
Nepredvidivo i nestabilno tržište i proizvodnja u kojoj se često gleda u nebo znaju da pokvare računicu, ali Branislav Tufegdžić svoju budućnost, i pored svih teškoća, vidi na selu. Zato planira intenzivniju proizvodnju nekih kultura i uvođenje novih.
Za svaku uspešnu proizvodnju potrebno je iskustvo i znanje. Jedan od razloga dobrog kvaliteta povrća na parcelama Branislava Tufegdžića je intenzivna saradnja sa stručnom službom firme „Agropetrović“.
Saradnja sa stručnom službom omogućila je Branislavu da reši probleme koji su se pojavili sa kupusom. Uz stručne savete i nadzor, primenom adekvatne prihrane kao i đubriva prilagođenog fazi razvoja biljke, problemi su otklonjeni.
Opširnije pogledati u prilogu.