Mladi u želji da ostanu na svojoj zemlji

0
83

Mladi poljoprivrednik Stevica Maletin iz Mošorina nastavlja tradiciju svojih predaka i, kako kaže, ne postoji razlog koji bi mogao da život njegove porodice, supruge i dva sina, izmesti iz sela u grad. Gde pronalazi motivaciju, kako izgleda njegova proizvodnja…?

Spyrale Adama 1120x1080

Radni dan počinje u 5 ujutru a neretko kada su u jeku poslovi na njivi radni dan se završi tek oko 23 sata uveče, no, Stevica se ne žali, kaže da je naučen da poljoprivreda i život na selu zahtevaju rad.

Ovaj mladi poljoprivrednik za primer, kaže da uz podršku Titelske opštine i na  preporuku čelnih ljudi iz iste prati sve aktuelne konkurse koje nudi pokrajina i država i korak po korak širi svoje gazdinstvo. Za samo nekoliko godina kupio je dve sejalice, drljaču i druge korisne mehanizacije koja mu u mnogome olaksava rad i daje bolje prinose.

LG 1120x180px

Kada je proizvodnja pod otvorenim nebom, poljoprivrednici se uzdaju u sreću i dobre vremenske prilike koji će im omogućiti rod od kojeg će moći da ubiraju plodove i lepo žive.

PROČITAJTE I...  Ostanak MLADIH na SELU i uzgoj VOĆA

Ratarstvom se bavi na oko 80 hektara zemlje, ima uljanu repicu, pšenicu, ječam i kako kaže od svega po malo kako bi zaokruzio priču za stočni fond u svom gazdinstvu.  Od stoke ima svinje ali u planu mu je širenje stočnog fonda i uzgoj rasnih goveda.

Možda neke nove , mlade generacije koje dolaze, priča Stevice Maletina,  podstakne da život na selu može biti mnogo produktivniji od odlaska u grad. Često se mladi odluče da za male plate rade za gazdu, ne sluteći da mnogo više mogu da zarade ako su sami sebi gazde, u svojoj kući, gde su svoj na svom, zaključuje Maletin.

Opširnije možete pogledati u video prilogu na početku teksta.

Sagovornik: Stevica Maletin, poljoprivrednik iz Mošorina

Prethodni tekstPet javnih poziva za subvencije za beogradske poljoprivrednike
Sledeći tekstNa Međunarodnom sajmu poljoprivrede izlagači iz 40 zemalja

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime