Još iz zapisa turskih putopisaca saznaje se da padine vršačkog brega zasađene vinovom lozom daju slatko i ukusno grožđe. Počeci bavljenja vinogradarstvom datiraju još iz vremena Dačana i rimske vladavine ovim banatskim krajem, a danas se za vršačka vina smarta da su jedna od kvalitetnijih u zemlji, a i šire.
Selo Gudurica jedno je od najpoznatijih mesta u Vršcu koje je poznato po uzgoju kvalitetnih sorti grožđa. Porodica Omčikus bavi se uzgojem grožđa i proizvodnjom vina, kao porodičnim, tradicionalnim poslom, i kako kažu, za svoju dušu.
„Moj otac je krenuo sa proizvodnjom vina tako što je nasledio vinograde od svog oca“ – priča Srđan Omčikus. „U početku je to bio mali vinograd, gde su u poslovima učestvovale i babe i tetke, pa se kasnije posao širio. U početku nisam mnogo znao oko vinograda, ali kako se posao širio, tako sam i ja napredovao. Zaveleo sam i vino i vinograd.“
Porodična berba grožđa
Danas mu u poslovima pomaže i stariji sin, koji ide u poljoprivrednu školu. Supruga isto pomaže kad treba, tako da su uz pomoć jednog hektara vinograda, napravili mali biznis. Prave male količine vina i rakije za sebe i za prodaju, a jedan deo grožđa se prodaje malim koperantima, koji su dogodišnji kupci i kako srđan kaže, prijatelji.
Berba grožđa počinje polovinom septembra i vinogradari su spremni. Grožđe se uglavnom bere u krugu porodice i prijatelja, jer se grožđe istog dana prerađuje i prodaje. Zbog vremenskih neprilika, Srđan kaže da će kvalitet grožđa možda biti malo slabiji, ali se nada najboljem.
Opširnije možete pogledati u video prilogu na početku teksta.
Sagovornik: Srđan Omčikus, uzgajivač vinove loze i proizvođač vina