Uzgoj MALINE ENROSADIRA u plastenicima – rađa 2 PUTA godišnje

0
355

Kako kažu stručnjaci vreme je da nova sorta maline dobije šansu, jer tržište traži slatku, crvenu i krupnu malinu za prodaju u svežem stanju. Upravo takva je Enrosadira, malina koja rodi dva puta godišnje, s proleća i jeseni, i daje odlične prinose.

Orius 1120x1080

Jedan od malobrojnih, sigurno jedinstven u Vojvodini po toj vrsti je Predrag Ivezić iz Bačke Topole. On gaji malinu u plasteniku, a njegov zasad je posađen prošlog juna i već je dao prve plodove.

Prema rečima našeg sagovornika, malina je počela da rađa od 15. septembra, pa sve do do decembra, odnosno prvih mrazeva. U prolećnom periodu, rađa od početka maja do 15-20. juna. „Prednost ove maline je što je beremo kad joj nije vreme“, kaže Predrag.

Agil 1120x180

Naš domaćin je prvo razmišljao da u plasteniku gaji borovnicu, ali je brzo od toga odustao jer je investicija mnogo veća. Takođe, jedan od razloga zašto se odlučio za malinu, jeste taj, što se kod maline ne čeka dugo na rod, a kod borovnice se čeka par godina.

PROČITAJTE I...  Lubenica rodila u decembru

Osobine enrosadira maline i način uzgoja

Ova vrsta maline veoma je prinosna, krupnih, svetlocrvenih plodova, prijatnog ukusa i duže trajnosti plodova u svežem stanju. Ovo je srednje bujna sorta maline sa prilično uzdignutim izdancima, kojima se lako manipuliše. Malina se u ovom plasteniku podiže u kokosovom supstratu u strogo kontrolisanim uslovima navodnjavanja.

„Ne sadi se na zemlji. Kao što možete videti, nalaze se u vrećama od 12 litara u kokosovom supstratu. Svu hranu i vodu dobija preko sistema za navodnjavanje, a koristimo vodotopiva đubriva, kao i kiseline za spuštanje pH vrednosti supstrata“, objašnjava nam Predrag.

On se odlučio za proizvodnju u supstratu, jer u ovom slučaju nema problema sa korovima, nema okopavanja. U proleće malina brže stiže na rod, jer se supstrat brže greje od zemlje.

Enosadira poseduje odličnu tolerantnost na bolesti.  Sorta sazreva krajem juna i traje do kasne jeseni, odnosno do prvih mrazeva, a u plastenicima čak i do decembra. Životni vek joj je oko 4 godine.

Ivezićev plastenik je na 1200 kvadratnih metara i u njemu je oko 1600 sadnica ove vrste maline. Kako je on jedan od mlobrojnih koji se odvazio da uzgaja ovu sortu u kokosovom supstratu i u zaštićenim uslovima, procene su i očekivanja da će se tokom ove godine u oba roda iz ovog plastenika izneti blizu tri i po tone ove ukusne maline.

PROČITAJTE I...  Kalemljenje kruške: Šta odabrati kao podlogu

Opširnije možete pogledati u video prilogu na početku teksta.

Sagovornik: Predrag Ivezić, proizvođač maline iz Bačke Topole

Prethodni tekstČudesni ljubičasti pasulj
Sledeći tekstAPV: Poljoprivrednici na početku sezone setve nemaju gorivo po povlašćenoj ceni

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime