Sofija Plavšić jedan je od pet članova gazdinstva Mite Plavšića u Bačkoj Palanci. Kravama se bave još od davnih 90-ih godina, i svako od članova domaćinstva je raspoređen za određeni sektor u toku proizvodnje.
Među 400 grla preovladava holštajn rasa i nekoliko generacija – krave muzare, junice u priplodu i telad. Sofija se najviše bavi admistiracijom, ali da bi obavljala taj posao, kako kaže, mora da poznaje sva grla na farmi.
Robotizacija farme
Na ovoj farmi godišnje se proizvede oko milion i 400 litara mleka, a kako Sofija kaže, dan na farmi nema svoj početak i kraj. Oko četiri ujutru kreće hranjenje krava i prva muža. Nakon toga se kod životinja čisti, i postupak hranjenja i muže se ponavlja. Tako je kod krava koje su na izmuzlištvu, dok krave koje su na robotu mogu da se muzu 24 sata dnevno, te se tako poneka krava muze i do tri, četiri puta dnevno, ukoliko ona sama ima volje za to.
Porodica Plavšić je 2021. godine ušla u projekat robotizovanja farme, te su tada kupili dva robota za mužu krava. Robot može da prepozna kada je krava poslednji put bila na muži, koliko je mleka dala u toku dana, a takođe može i da signalizira bilo kakve promene na vimenu, te osim što pomažu oko muže, ovi roboti dosta pomažu i da životinje ostane zdrave.
Mleko sa ove farme već više od 10 godine ide u mlekaru Somboled iz Sombora, dok se grla prodaju većinski muška.
Svaka krava ima svoje ime
Većina ljudi koji vole i žive sa životinjama, reći će vam da sve životinje imaju svoja imena, bez obzira na njihovu brojnost. Krave na farmi porodici Plavšić vole i da se fotografišu, kaže naša sagovornica. Kako Sofija kaže, imena su im olakšala posao, a i više su se vezali za životinje.
Opširnije možete pogledati u video prilogu:
Sagovornica: Sofija Plavišić, Bačka Palanka