Monilioza koštičavih voćaka: Kako suzbiti Monilinia laxa?

0
2318
vocnjak galenika
Foto: Galenika-Fitofarmacija

U zavisnosti od lokaliteta, sortimenta, ekspozicije terena i regiona gajenja koštičave voćke nalaze se u fazama od početka cvetanja do kraja cvetanja. Ukoliko tokom cvetanja nastupi kišovito velike su šanse za infekciju gljivicom Monilinia laxa.

Tokom faze cvetanja, u uslovima veće vlažnosti, stvaraju se povoljni uslovi za razvoj bolesti. Do infekcije dolazi kada je cvet otvoren, a infekcija se može ostvariti preko žiga i stubića tučka.

Sušenje grančica i cvetova manifestuje se odmah posle cvetanja kao karakterističan simptom ovog prouzrokovača bolesti. Mladari procvetaju, ali tada cvetovi naglo menjaju boju u smeđu, dolazi do nekroze i propadanja.

Kao posledica sušenja cvetova izostaje formiranje ploda.

Infekcija se može ostvariti nakon 3-4h vlaženja cveta u temperaturnom opsegu 22-25°C, kao i na temperaturama ispod 10°C ukoliko vlaženje cveta traje najmanje 24h.

Kako zaštititi zasade koštičavih voćaka od monlilioze cveta?

Za suzbijanje prouzrokovača monilioza u fazama od početka cvetanja do precvetavanja koštičavih voćaka, stručni tim kompanije Galenika-Fitofarmacija preporučuje primenu fungicida NEON u koncentraciji 0,05%.

neon galenika
Foto: Galenika-Fitofarmacija

Neohpodno je obaviti jedno do tri tretiranja u fazama od početka cvetanja (10 – 20% otvorenih cvetova) pa sve do kraja cvetanja, odnosno u precvetavanju.

PROČITAJTE I...  Jović: Otkupna cena višnje obara se godinama po proverenom receptu

Pogledajte kratak video o moniliozi cveta koštičavih voćki:

Fungicid Neon dostupan je u poljoprivrednim apotekama. Pre upotrebe preparata, obavezno pročitajte uputstvo i strogo ga se pridržavajte.

Galenika-Fitofarmacija

Prethodni tekstKako posluje rasadnik VOĆNIH vrsta i RUŽA u Maradiku
Sledeći tekstŠta nam donosi prva digitalna agro polisa

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime