Najraniji sortiment jabuke ulazi u poslednju fazu pripreme za berbu. Aktuelno je intenzivno navodnjavanje, folijarna prihrana, đubrenje sistemom za fertirigaciju, kao i zaštita od pojedinih prouzrokovača bolesti i štetočina.
Proizvođači ove voćarske kulture znaju da ovaj period proizvodnje pridaje najveći značaj suzbijanju različitih štetočina jabuke, poput grinja, stenica i jabukinog smotavca. Već je dosta puta naveden značaj jabukinog smotavca kao insekta koji zahteva najkompleksniji pristup zaštite, najviše zbog složenog tj. kompletnog biološkog razvoja, kao i njenog pristustva tokom cele proizvodne sezone.
U ovom momentu, u toku je let i polaganje jaja druge generacije. S obzirom da su temperature vazduha povoljne za brz razvoj različitih stadijuma ove štetočine, vrlo brzo se očekuje i piljenje gusenica.
O ekonomskom značaju larvi jabukinog smotavca već se sve zna. Svojom ishranom buši hodnike u mezokarpu jabuke, sa ciljem da prođe skroz do semenke kojom treba da se hrani. Jedino tako ona može da nastavi svoj životni ciklus.
Plodovi na kojima se desilo ubušenje, mogu pre vremena da otpadnu, rano sazreju, a takođe, predstavljaju dobru podlogu za razvoj fitopatogenih gljiva. Kao takvi, apsolutno gube tržišnu vrednos,t a proizvodnja tada gubi svaku ekonomsku opravdanost.
Takođe, važan segment primene pesticida u ovoj fazi predstavlja odabir aktivnih materija, s obzirom da je neophodno birati insekticide sa manjom karencom, pogotovo kod ranijih sorti jabuke. Uz sve navedeno, važno je izabrati sredstva koja imaju izuzetno visoku efikasnost, a njihovu primenu prilagoditi veoma visokim temperaturama koje su nepovoljne kada je reč o perzistentnosti pesticida.
Sve ovo nam daje svega nekoliko pouzdanih opcija. Preporuka stručnog tima Galenika Fitofarmacije jeste da se u narednom periodu primene preparati Traper ili Triton. Oba insekticida imaju larvicido delovanje, malu karencu, a dokazali su izuzetno visoku efikasnost.
Galenika Fitofarmacija