Gledičija ili u narodu poznatija kao sitni bagrem, trnovac, medni bagrem može se videti u mnogim parkovima u našoj zemlji ili pored puta kao vetrozaštitni pojas. Ovo drvo ima jako mnogo namena, a malo je danas poznato ljudima. Ono što je najvažnije, može da nadomesti pčelama lošu bagremovu pašu.
Gledičija dobro podnosi teške gradske uslove i nečistoće iz vazduha, pa se zbog toga često sadi u parkovima i drvoredima, ali tih biljaka ima veoma malo u prirodi. Cvetovi su izrazito mirisni i privlače insekte i pčele, pa je zbog toga ovo drvo izrazito medonosno. Paša je slična bagremovoj.
Drvo je dobilo naziv po Johanu Gotlibu Glediču (1714 –1786) nemačkom lekaru i botaničaru pioniru u istraživanjima polnosti i razmnožavanja biljaka.
Cvetovi su zeleno žuti, mirišljavi,u visećim grozdovima dugim od 5-13 cm. Gledičija cveta tokom maja i juna. Plod je mahuna koja se ne otvara, dugačak je od 15-40 cm i širok oko 3,5 cm, tamnobraon do bordo boje po sazrevanju, sa lepljivim, slatkastom pulpom između semena. Plodonosi od septembra do oktobra. Listovi tokom jeseni dobijaju predivnu žutu boju i cela krošnja je žuta.
Gledičija i pčelarstvo
Gledičija cveta 7-10 dana posle bagrema, pa ukoliko neka godina nije povoljna za bagremovu pašu, gledičija može to da nadomesti. Ovo drvo se još naziva i medni bagrem, dobro posnosi sušu ali zahteva dosta sunčeve svetlosti i vlage u zemljištu.
Ove godine zbog nepovoljnih vremenskih uslova bagrem nije medio i pčelari u pojedinim mestima nisu izvrcali ni 1 kg meda po košnici, ali bi rešenje za neku narednu godinu mogla da bude baš gledičija od koje se, verovali ili ne, dobija med roze boje.
Široka primena gledičije
Pored bogate paše gledičija se može koristiti i u drvnoj industriji. Drvo gledičije je gusto, tvrdo, zbijene, jake, čvrste teksture, otporno na udarce, može se polirati i rastvorljivo je u dodiru sa zemljom. Može se koristiti za palete, gajbe, osnovne konstrukcije, nameštaj, za ogrev, železničke pragove. Nalazi primenu i u brodarstvu, ali ne spada u ekonomski isplativo drvo.
Fermentisanjem plodova može se dobiti alkoholno piće.
Gledičija je izuzetno medonosna, i daje dobro tehničko drvo, a pored toga list je bogat proteinima, vlaknima, masnoćama, kalcijumom, pa je pogodno i za stočnu ishranu. Mahune su jestive i neke ptice, i glodari ih koriste kao hranu. Zečevi jedu i meku koru tokom zime, a stoka i jeleni jedu mladice i mlade izdanke.
Preuzimanje teksta je dozvoljeno samo uz navođenje našeg portala kao linkovanog izvora.