Zbog malo kišnih dana, blage zime i visoih temperatura kad im vreme nije, ovo će biti jedna teška godina za sve ratarske kulture, kaže agronom po struci, Dimitrije Ninkov, ratar iz Kaća. Ratarstvom su se bavili i njegovi preci deda i otac. Danas se ratarstvom bave on i njegov sin, za razliku od davnih vremena u mnogo većem obimu.
Dimitrije danas obrađuje oko 300 katastarskih jutara zemlje, na oko 75 jutara je uljana repica dok je ostala zemlja ravnomerno podeljena na pšenicu, soju i kukuruz. Naš ratar kaže da ne pamti godinu kada je kao ove, pšenica klasala na samom početku aprila.
Iako nismo imali ni zimu ni početak proleća koji odgovara ratarskim kuturama, uljana repica ove godine brže je završila cvetanje i ima manje grana nego prošlogodišnja, ali je kultura koja obećava kaže naš sagovornik. Stručnjaci se slažu da je uljana repica procvetala tri nedelje pre nego što je to uobičajeno i da je između 20 i 25 dana fiziološki starija. Najveći problem u narednom perodu, a koji bi mogao da ostavi ozbiljne posledice po prinose, jeste nedostatak padavina.
Iako je agronom po struci Dimitrije Ninkov kaže da svaku preporuku i konsultaciju rado uvažava. Posećuje seminare, prati inovacije putem društvenih mreža i aplikacija. On i sin, bez uposlene radne snage, koja je i u ovoj oblasti u deficitu, obrađuju oko 300 katastarskih jutara zemlje.
Repina pipa i sjajnik su prošli, repica je u zadovoljavajućem stanju. U narednom periodu su joj potrebni kišni dani ali i mnogo sunca kako bi dala svoj očekivani prinos. Ove godine, prema rečima našeg sagovornika repica će se skidati mnogo ranije, već početkom juna.