Na ovim njivama u Bačkoj Palanci su samo dan pred snimanje ove reportaže bili uljana repica, ječam , koji su čekali da budu skinuti…sada nema ničega. …..Ogoljene njive, kao da je jesen, trud i rad nestadoše za samo pola sata.
Apokalipsa od nevremena pogodila je Vojvodinu početkom juna. Nevreme praćeno gradom najviše je nanelo štete Bačkoj Palanci i Temerinu .Vetar je obarao stabla, oštećeni su krovovi, fasade, automobili, a pojedine mesne zajednice ostale su bez struje i vode. Ipak, nevreme je najveću štetu napravilo na njivama gde su oštećeni usevi. Na velikom broju njiva ne može ni da se razazna šta je bilo posejano.
Paori ne znaju šta će dalje
Sava Gajić iz Bačke Palanke imao je na oko 30 hektara repice, 50 hektara ječma, kukuruza, soje. Mile Plavšić, nadaleko čuveni stočar sa preko 400 grla krava, posejao je na oko 30 hektara žita i ječma, 50 kukuruza i soja, sve za prehranu stoke u domaćinstvu, kako će dalje, ne zna.
Uljana repica je samo dan posle oluje trebala da se skida, pšenica je na mnogim mestima jednostavno ostala bez klasa. Šteta je tolika da će na većini parcela morati da se pretanjira usev i poseje novi.
Paori iz ovog mesta su očajni, uloženo je truda, rada, znoja i novaca i za pola sata sve nestalo.
Sejačice koje su nakon prolećne setve ostavljene za narednu godinu, ponovo će morati da se aktiviraju što je i dodatni trošak, kažu paori, ali je jedina olakšavajuća okolnost što je veliki broj useva osiguran.
Ovo je drugi put za manje od godinu dana da izuzetno jako nevreme pogađa ovaj deo Vojvodine. Podsetimo, superćelijska oluja nosila je sve pred sobom u Bačkoj Palanci u julu prošle godine, a žitelji ove opštine još se oporavljaju od tog nevremena.
Prema procenama, ovog puta su pričinjene velike štete na poljoprivrednim usevima na površini između četiri i pet hiljada hektara, podaci su bačkopalanačkog opštinskog štaba za vanredne situacije. Takođe, oštećeni su stambeni objekti, škole i vrtići.