Oko 80 posto ovogodišnjeg roda pšenice čeka rast cene sa sadašnjih 20-22 dinara po kilogramu kako bi se koliko-toliko smanjili gubici u proizvodnji. Većina poljoprivrednika nije dobila drugu tranšu subvencija po hektaru, a neki nisu ni prvu.
Predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić rekao je za Betu da su poljoprivrednici relativno zadovoljni prinosima pšenice u ovoj godini od oko pet-šest tona po hektaru u Vojvodini, ali da ni to ne može da pokrije gubitke zbog niske cene, a posebno proizvođačima u centralnoj Srbiji gde su prinosi upola manji.
Prema rečima Jakšića, oko 80 odsto ovogodišnjeg roda je uskladišteno i čeka eventualni rast cena. Samo poljoprivrednici koji su uzimali seme i đubrivo na kredit morali su da prodaju pšenicu po 22 dinara da bi vratili taj dug.
Kako je naveo, računica je jednostavna: proizvodnja pšenice po hektaru je prošle jeseni koštala 170.000-180.000 dinara, pa ako bi se računalo da je prinos maksimalan od šest tona i da je cena 30 dinara, tek u tom slučaju bi troškovi bili pokriveni. Kako je cena 22 dinara po kilogramu, za maksimalan prinos od šest tona proizvođač dobije 132.000 dinara, a uložio je najmanje 170.000 dinara.
Čeka se i na subvencije po hektaru
Predsednik udruženja Pančevački ratari Jovan Negovan je kazao da ni članovi njegovog udruženja nisu dobili drugu tranšu subvencije po hektaru od 9.000 dinara. „Verovatno će isplatiti kad bude novca, u decembru, ‘za skijanje'“, zaključio je Negovan.