Zbog svog nutritivnog sastava, avokado se smatra za jednu od najhranljivijih namirnica na svetu, ali se plod konzumira u određenom stadijumu. Evo i kako da prepoznate dobar avokado.
Avokado je tropsko voće koje raste u Srednjoj Americi i Meksiku, a od 16. veka je prisutan i u Evropi. Uspeva u mediteranskoj klimi, a cena za jedan komad u prodavnicama je paprena. Ukoliko se odlučite za njegovu kupovinu, važno je znati kako odabrati dobar plod.
Naime, avokado je najbolje jesti samo kratko vreme i to kada je između nezrelog i gotovo trulog stadijuma. Zato je izuzetno važno prepoznati dobar avokado. Najjednostavniji način je da isprobate koliko je tvrd i u kakvom je stanju ostatak peteljke.
Ukoliko je suviše tvrd – nije dobar za konzumaciju. Najbolji je kada pod pritiskom prsta ima konzistenciju kao plastelin. Peteljku proveravate ovako: ako je suva i lako se ukloni, a ispod nje je vidljivo meso avokada – tada je spreman da uživate u njemu.
Ukoliko u prodavnici uzmete nezreo avokado, možete ga držati u kuhinji dok ne dozri ili staviti u paprnu kesu da bi brže dozreo.
Zašto je avokado kralj zdrave ishrane
Avokado se smatra za jednu od najhranljivijih namirnica na svetu zbog svog izuzetno nutritivnog sastava, a društveni mediji, posebno Instagram i Tik Tok su toliko popularizovali ovo voće, da se danas nalazi na spisku namirnica u kuhinjama celog sveta.
Odličan je izvor mononezasićenih masnih kiselina koje sadrži maslinovo ulje, kao i orašasti plodovi, koji su dobri za zdravlje srca, krvnih sudova i održavanja optimalne težine. Bogat je vlaknima te poboljšava varenje i održava zdravlje creva.
Avokado sadrži 35% više kalijuma od banane koja je sinonim za bogat izvor kalijuma, a sadrži i preko 20 vrsta različitih vitamina i minerala koju omogućavaju odbranu od raznih bolesti i pojavu znakova preranog starenja. Takođe, ima malo šećera i ima nizak glikemijski indeks, te je odličan izbor za održavanje stabilnog nivoa šećera u krvi.
Pored svega navedenog, avokado sadrži jedan od najjačih antioksidanata „glutation“ koji jača imuni sistem i utiče na zdravlje nervnog sistema. Ovo je samo deo benefita koje nam ovaj fantastičan plod daruje.
Kako se priprema avokado?
Avokado može da se dodaje kao sastojak raznim slanim i slatkim jelima, jer ima neutralan i blagi ukus. Može se koristiti sirov u salatama, da se kombinuje sa paradajzom, lukom, limunovim sokom i začinima po želji. Može da se napravi umak u kombinaciji sa kukuruzom, brokolijem, kinoom i začinima. Od avokada može da se napravi kremast namaz uz dodatak začinskog bilja koji odlično ide uz tost, a možete ga dodati u potaže, jer ima kremastu strukturu. Avokado možete konzmirati sa prženim jajima ili ga napuniti (mesto gde je bila koštica) sa jajetom i/ili povrćem i zapeći u rerni 15-20 minuta na 220 stepeni.