U Užicu rast cene krava za klanje SM rase
Na pijaci zive stoke u Uzicu evidentiran je rast prodajne cene krava za klanje SM rase, pošto je dominirao iznos od 290 din/kg. Klaničari sa područja Uzica i okoline podigli su otkupnu cenu krava za klanje SM rase na dominantnih 300 din/ kg. Otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma bila je niža tokom protekle sedmice u klanicama na području Juznobačkog regiona, jer je dominirao iznos od 335 din/kg. Obim otkupljenih grla bio je prosečan. Pad otkupne cene tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma u odnosu na prethodni period registrovan je i u klanicama na području južnobanatskog regiona, pošto je dominirao iznos od 330 din/kg.
Prema izvestaju reportera STIPS iz Kragujevca u sedmici za nama je evidentiran na stočnoj pijaci u ovom gradu, pa je dominantna cena iznosila 250.000 dinara po grlu. Klanice sa podrucja branicevskog regiona protekle su sedmice otkupljivali telad SM rase telesne mase do 160 kilograma po ceni od 550 din/kg, tovnu junad telesne mase preko 480 kilograma po dominantnoj ceni od 500 din/kg i krave za klanje po ceni od 220 din/kg. U klanicama na podrucju pirotskog regiona evidentiran je pad otkupnih cena krava za klanje SM rase. Protekle je sedmice dominirao iznos od 260 din/kg.
Pored krava klanicari su otkupljivali telad SM rase po dominantnoj ceni od 750 din/ kg i tovne bikove SM rase telesne rase preko 500 kilograma po dominantnoj ceni od 380 din/kg. Na pijaci zive stoke u Pirotu mogla su se kupiti jedino telad SM rase po dominantnoj ceni od 700 din/kg. Klanicari sa podrucča srednjebanatskog regiona otkupljivali su jedino krave za klanje HF rase po dominantnoj ceni od 250 din/kg. Obim ponude i otkupa grla bili su dosta slabi.
Pad prodajne cenę prasadi na pijaci u Čačku
Na stočnoj pijaci u Čačku je zabelezen pad prodajne cenę prasadi telesne masę od 16 do 25 kilograma na dominantnih 300 din/kg. Pored njih mogli su se pazariti i tovne svinje po ceni od 250 do 300 din/kg i krmace za klanje po ceni od 250 din/kg. Klanicari sa područja juznobačkog regiona protekle su sedmice po nizoj ceni u odnosu na prethodni period otkupljivali prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma (365 din/kg) i tovne svinje telesne mase preko 120 kilograma (175 din/kg). Otkupna cena tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma bila je niža protekle sedmice i u klanicama na području juznobanatskog regiona, jer se otkup najesče odvijao po ceni od 190 din/ kg.
Niza cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma bila je protele sedmice i na pijaci zive stoke u Kraljevu. Prodaja se najčešće odvijala po ceni od 300 din/kg Tovne svinje bile su skuplje u odnosu na prethodni period na pijaci zive stoke u Kragujevcu, pošto su se najčešće mogle pazariti za 250 din/kg. Pored njih mogla su se pazariti prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma po ceni od 400 din/kg, tovne svinje telesne mase peko 120 kilograma po ceni od 220 din/kg i krmače za klanje po ceni od 200 din/kg. Skuplje su u odnosu na prethodni period bile tovne svinje telesne mase preko 120 kilograma, jer se prodaja najčešće odvijala po ceni od 240 din/kg, a glavni razlog bio je jako slaba ponuda.
Na pijaci zive stoke u Loznici došlo je do pada prodajne cene jagnjadi
Na pijaci zive stoke u Loznici došlo je do pada prodajne cene jagnjadi, jer se prodaja najčešće odvijala za 500 din/kg. Identična je bila i otkupna cena jagnjadi u klanicama na području podrinjskog regiona. Reporteri STIPS iz Uzica zabeležili su rast prodajne cene jagnjadi na stočnoj pijaci u ovom gradu, jer se prodaja najčešće odvijala po ceni od 530 din/kg, a obim prodaje bio je dosta dobar. Otkupna cena jagnjadi bila je viša i u klanicama na pdorucćju zlatiborskog regiona, pošto je dominirao iznos od 520 din/kg. Dominantna otkupna cena ovaca bila je niza u odnosu na prethodni period u klanicama na području šumadijskog regiona, pošto je dominirao iznos od 180 din/kg. U klanicama na području mačvanskog regiona jos uvek je dominantna cena jagnjadi iznosila 600 din/kg. Identična je bila otkupna cena jagnjadi i u klanicama na podrucču sremskog okruga, jer je dominirao iznos od 600 din/kg.
Žitarice i stočna hrana
Dominantna cena lucerkinog sena u balama bila je niža u odnosu na prethodni period na gazdinstvima u okolini Kikinde na dominantnih 23 din/kg. Pored lucerkinog sena u balama mogao se pazariti i kukuruz po dominantnoj ceni od 22 din/kg. U maloprodajnim objektima na području ovog grada evidentiran je pad cene sojine sačme na dominantnih 99 din/kg i rast dominantne cene suncokretove sacme na 63 din/kg. Prema izvestaju reportera STIPS iz Loznice kukuruz okrunjen prirodno sušen upakovan u dzakove najčešće od 50 kilograma bio je skuplji na gazdinstvima u okolini, pošto je dominirao iznos od 27 din/kg. Na pijaci u ovom gradu doslo je do pada cene lucerkinog sena u balama na dominantnih 24 din/kg i pšenice upakovane u dzakove na dominantnih 28 din/kg
Agroinfo vesti
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović razgovarao je juče sa predstavnicima Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije i Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga, a na sastanku je istaknuto da država ispunjava obaveze prema poljoprivrednicima predviđene sporazumom iz avgusta ove godine. U razgovoru je naglašeno da će do kraja godine svim poljoprivrednim proizvođačima koji su se prijavili na javni poziv za kvalitetne priplodne krave u aprilu 2024. godine biti isplaćeno dodatnih 100.000 dinara za krave prvotelke kako je i dogovoreno, navodi se u saopštenju Ministarstva. Martinović je naveo da će do kraja godine poljoprivrednicima biti isplaćeno i dodatnih 10.000 dinara po hektaru.
Treći javni poziv za podnošenje zahteva za odobravanje projekta za IPARD podsticaje za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava za nabavku nove opreme, mašina i mehanizacije u okviru IPARD III programa raspisan je juče. Kako se navodi u saopštenju Ministarstva poljoprivrede, rok za podnošenje zahteva za odobravanje prava na podsticaje je do 24. januara 2025. godine. Predmet ovog Javnog poziva su investicije u fizičku imovinu i prihvatljivi troškovi u nabavku nove opreme, mašina i mehanizacije, osim investicija u izgradnju i nabavku novih traktora. Obuhvaćeni su sektori mleka, mesa, voća, povrća, žitarica i industrijskog bilja, grožđa, jaja i ribarstva. Više informacija ovde.