Ekipa emisije „U našem ataru“ u miholjsko leto zaputila se u selo Martonoš u opštini Kanjiža. Smešteno na reci Tisa i sa nešto više od 3000 stanovnika ovo selo može da se pohvali velikom, razvijenom zadrugom. Obrađuju oko 800 hektara ritskog zemljišta, te im je za dobar prinos, ali i profit neophodna valjana, moderna i precizna mehanizacija. Tim povodom organizovali su tematski skup „Od zadruge do savremene mehanizacije“.
Toša Matić radi više od 40 godina u zadruzi. Danas je direktor zadruge i kaže da bez dobre mehanizacije nema napretka i dobrog prinosa, ali ni zadržavanja mladih na selu.
„Ključ uspeha dobre komunikacije između poljoprivrednika i zadruge značajan je pored samog poslovanje na njivi i za pisanje projekata i apliciranje za novčana sredstva. Time ova zadruga može da se podiči jer kao što se i ovde vidi oprema i mehanizacija su nam sve bolji“ kaže Matić.
U 2023. država izdvojila rekordni budžet za poljoprivredu
„Ove godine izdvojeno je rekordnih 114 milijardi dinara za poljoprivredu. Naše ministarstvo apsolutno radi na tome temeljno. Dakle, mi na svakom nivou poljoprivrednicima pružamo pomoć kada je nabavka mehanizacije u pitaju,“ rekla je na skupu ispred Ministarstva poljoprivrede Ivana Popović i dodala da je 45 posto svih davanja upravo usmereno ka poljoprivredi te se time pokazuje da je opredeljenost vlade i te kako na podršci i pomoći upravo svim našim poljoprivrednicima, zaključila je ona.
Jelena Nestorov ispred Zadružnog saveza Vojvodine na skupu je iznela predloge kako da se unapredi rad zadružnih saveza. „Udruženi poljoprivrednici u zadruge kada nabave savremenu mehanizaciju, nabaviće kvalitetniju i bolju mehanizaciju koja će biti tehnički i ekonomski bolje iskorištena. Drugi predlog koji sam navela jeste da se zadrugama ukinu ograničenja koja postoje u konkursima.Posebno onima koja su vezana za agrarni budžet“, rekla je Nestorov Jelena.
Važnost savremene mehanizacije
Savremena poljoprivredna mehanizacija u kombinaciji sa novim tehnologijama garantuje napredak i siguran profit, poručili su iz kompanije Kite doo. Ova kompanija je u saradnji s fakultetima u Novom Sadu i Zemunu otvorila smer za obuku rukovalaca mašinama, kao i za sve koji učestvuju u konceptu precizne poljoprivrede, kako bi novim generacijama stavili do znanja da se bez digitalizacije u poljoprivredi teško može u budućnosti ostvariti napredak.
„Ono što mi želimo da postignemo je da se kontrolom troškova i optimizacijom prinosa shvati koncept precizne poljoprivrede. Ona nije bauk, to je poljoprivreda kao i svaka druga“ rekao je Đorđe Mišković ispred kompanije Kite DOO.
Sa skupa na kojem je demonstriran rad novih traktora kombajna guseničara i mašina za obradu poslata je poruka da treba istrajati u udruživanju, kao i zajedničkom nabavljanju poljoprivredne mehanizacije, ali i naglašeno da u aktuelnim teškim uslovima poslovanja podsticajna politika zemlje to mora da podrži i prati.
Opširnije možete pogledati u video prilogu na početku teksta.
Sagovornici: Toša Matić, direktor ZZ Paprika, Robert Fejstamer, predsednik opštine Kanjiža, Ivana Popović, Ministarstvo poljoprivrede, Jelena Nestorov Zadružni savez Vojvodine, prof. dr Aleksandar Sedlar Poljoprivredni fakultet Novi Sad, Đorđe Mišković, izvršni direktor kompanije Kite