Podatak da se u podunavskom regionu opštine Smederevo čak 12 hiljada hektara danas nalazi pod voćnjacima. To doprinosi epitetu da je Srbija ipak poljoprivredna pa tek onda industrijska zemlja, kažu u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi Smederevo. Svake godine iz ovog kraja izveze se preko 50 hiljada tona voća, čak i u lošijim poljoprivrednim godinama. To potvrđuje i statistiku da je zasada sve više i da su proizvođači sve mlađi. Proizvodnja voća je svakako srpsko obeležje.
Novac koji dolazi od proizvodnje voća u ovaj kraj, ulaže se dalje u voćarstvo i otuda iz godine u godinu niču novi zasadi. U poslednjoj deceniji, kraljica voćarske proizvodnje u podunavskom regionu bila je jabuka. Onda su tu titulu ponele druge voćne kulture poput breskve, kajsije i trešanja, kaže Boban Marković iz PSS službe Smederevo.
Prošla godina sa kasnim proletnjim mrazom i sušnom godinom, ostavila je posledice u umanjenim prinosima i u ovom kraju. Blaga zima, sneg i mraz ove godine međutim, prijale su većini voćarskih kultura smederevskog kraja, izuzev ranih sorti kajsija.
Osavremenjavanje voćnjaka mora biti prioritet
Iako se veruje da je kada je cela naša zemlja u pitanju, ovo jedan od najpogodnijih i najrodnijih krajeva za voćarsku proizvodnju, ni ovi proizvođači nisu bez problema. Osim problematike vrednovanja proizvoda koja muči sve poljoprivrednike Srbije, takozvani sindrom „fabrike pod otovorenim nebom“ poslednjih godina dodatno iscrpljuje i voćare podunavskog regiona.
Protiv sve promenljivije klime, proizvođači se i ovde bore osavremenjivanjem proizvodnje i mehanizacije. Još uvek mala statistika kada su protivgradna zaštita i sistemi za navodnjavanje u pitanju, polako ali sigurno se menja. Sve više se koriste podsticaji države pa je tako samo u prošloj godini, desetine proizvođača iskoristilo povraćaj od pedeset odsto za kupovinu traktora.
Opširnije pogledati u prilogu.