Nikolu Pešića, iz sela Radobić, koje pripada Kolubarskom okrugu, deli svega nekoliko ispita do diplome mašinskog inženjera. Mlad, vredan i ambiciozan, pored spremanja ispita, uspešno sa ocem i dedom vodi jednu od najvećih mlečnih farmi u ovom delu Srbije. Porodica Pešić se tradicionalno bavi stočarsvom, a pored krava simentalske rase, na njihovom imanju se nalaze i goveda škotske rase aberdin-angus. Skoro sve životinje su u slobodnom sistemu držanja što je za svaku pohvalu. Hrane ima doboljno, spremljena je i silaža i senaža, pa će nastupajući, zimski, period naši domaćini dočekati spremni.
Aberdin angus je škotska rasa goveda koja je od 2014. godine sve više zastupljena i u Srbiji . Najviše je ima u Australiji, na Novom Zelandu, i zemljama Južne Amerike, a u SAD-u ima poseban značaj jer je angus učestvovao u stvaranju mnogih drugih tovnih rasa i oplemenjivanju postojećih, uključujući i simentalsku. Aberdin angus je idealna tovna rasa sa minimalno angažovane radne snage.
Dobra saradnja sa mlekarom
Budući da porodica Pešić obrađuje dosta zemlje, hrana je spremna za stoku, pa ništa neće morati da se dokupljuje u narednom periodu.
Dnevni prosek u proizvodnji mleka iznosi oko 400 litara i ono se predaje mlekari „Granice“ sa kojom Pešići imaju dobu saradnju. Trenutna cena mleka je zadovoljavajuća u odnosu na period koji je ostao iza njih, kada su stočari jedva preživljavali zbog niske otkupne cene. U pogledu subvencija situacija je promenljiva, jer se one isplaćuju sporadično, kaže naš sagovornik.
Ostaje na selu, ne zanima ga grad
Mladi poljoprivrednik nam je rekao da posle završenog fakulteta, njegovi dalji planovi ipak idu u pravcu ostanka na selu i bavljenja poljoprivredom.
Jesenja setva pšenice i drugih ozimih kultura donosi proizvođačima nove izazove u poslovanju. Poskupljenje semena i đubriva usloviće sve koji su u ovom trenutku na njivi da povedu računa o svakom raspoloživom dinaru.
Opširnije pogledajte u video prilogu gore.
Sagovornik: Nikola Pešić, stočar iz sela Radobić