U zavisnosti od lokaliteta vinova loza se nalazi u fazi bobice veličine zrna pšenice do faze bobice veličine graška (BBCH 73-75) ili početka dodirivanja bobica (77 BBCH).
Vizuelnim pregledima stručnjaci Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja registrovali su na naličju listova prisustvo larvi cikade Scaphoideus titanus (vektor fitoplazme Flavescence doree, prouzrokovač zlatastog žutila vinove loze). Trenutno dominira prisustvo larvi trećeg razvojnog stupnja, od kojeg su larve ove cikade sposobne da prenesu fitoplazmu sa zaraženih na zdrave čokote, pa se preporučuje drugi tretman za suzbijanje ove štetočine. Takođe, u toku je polaganje jaja i piljenje larvi druge generacije pepeljastog grožđanog moljca (Lobesia botrana).
U cilju suzbijanja navedenih štetočina proizvođačima se preporučuje primena insekticida Fury 10 EC (a.m. zeta-cipermetrin) 0,01-0,015% ili neki drugi insekticid iz grupe piretroida ragistrovanih u zasadima vinove loze.
Plamenjača i pepelnica vinove loze
U dosadašnjem toku proizvodne sezone vladali su izuzetno povoljni uslovi za pojavu i razvoj najvažnijih patogena vinove loze, pa se u mnogim zasadima registruje prisustvo simptoma plamenjače (Plasmopara viticola) i pepelnice vinove loze (Uncinula necator). Osim toga, vinova loza je ušla u fenofazu dodirivanja bobica koja je naročito osetljiva na infekcije prouzrokovačem sive truleži grožđa (Botrytis cinerea).
Sa ciljam zaštite od navedenih patogena proizvođačima se preporučuje primena kombinacije fungicida:
- Cabrio top (a.m. metiram+piraklostrobin) 0,15-0,2% ili
- Quadris max (a.m. folpet+azoksistrobin) 0,2-0,25%
uz dodatak
- Cantus, Dekada, Bosco ili Corvet WG (a.m.boskalid) 1-1,2 kg/ha.
Tretman treba spovesti u večernjim časovima zbog visokih dnevnih temperatura.
Izvor: PIS Srbija