Zaštita zasada koštičavih voćaka od prouzrokovača monilioza

0
2664
galenika fitofarmacija aktuelna primena neon akord pehar 2023 03 29
Foto: Galenika-Fitofarmacija

Po završetku zimskog mirovanja i sa ubrzanim kretanjem vegetacije, uslovljenim porastom temperature, sledi naredno tretiranje koštičavih voćaka koji treba obaviti u cilju suzbijanja prouzrokovača sušenja cvetova i grančica (Monilinia laxa).

Zasadi koštičavih voćaka su veoma osetljivi na pojavu bolesti u fenofazi cvetanja. Gljiva Monilinia laxa može izazvati velike štete ako tokom cvetanja usledi kišovito vreme i ako se pritom u zasadu pravovremeno ne obavlja tretiranje fungicidima. Monilinia laxa prezimljava u rak-ranama ili mladarima, kao i u mumificiranim plodovima koji se nalaze u krošnji ili na površini zemlje.

Kako dolazi do stvaranja infekcije?

U fenofazi cvetanja, u uslovima veće vlažnosti, stvaraju se povoljni uslovi za razvoj bolesti. Do infekcije dolazi u momentu otvaranja cveta, a infekcija se ostvaruje preko žiga i stubića tučka. Sušenje grančica i cvetova se manifestuje odmah posle cvetanja kao karakterističan simptom ovog prouzrokovača bolesti. Mladari procvetaju, ali tada cvetovi naglo menjaju boju u smeđu, suše se i propadaju. Kao posledica sušenja cvetova izostaje formiranje ploda. Infekcija se može ostvariti nakon 3-4h vlaženja cveta u temperaturnom opsegu 22-25°C, kao i na temperaturama ispod 10°C ukoliko vlaženje cveta traje najmanje 24h.

LG 1120x180px

Prvo tretiranje treba obaviti u na samom početku cvetanja kada je otvoreno oko 10% cvetova, a drugo u fazi punog cvetanja.

PROČITAJTE I...  Suzbijanje štetnih insekata u strnim žitima u jesenjem periodu

Stručni tim kompanije Kompanija Galenika – Fitofarmacija za suzbijanje prouzrokovača monilioza u fazama od početka cvetanja do precvetavanja koštičavih voćaka preporučuje primenu fungicida:

NEON – u koncentraciji 0,05%

ili

PEHAR – u koncentraciji 0,2%,
ukoliko su niže temperature

ili

AKORD – u koncentraciji 0,075%,
ukoliko su temperature nešto više

U periodu od početka cvetanja pa do precvetavanja u zasadima koštičavih voćaka nephodno je primeniti i kombinaciju đubriva:

FOLIGAL FEED BOR 150 u količini 1-2 l/ha
za bolju oplodnju
+
FOLIGAL FEED CINK 700 u količini 1l/ha
u cilju bržeg porasta lisnih pupoljaka

galenika fitofarmacija aktuelna primena foligal bor foligal cink 2023 03 29
Foto: Galenika-Fitofarmacija

Posebno skrećemo pažnju na očuvanje polinatora u vreme cvetanja u voćnjacima. Iako preporučeni fungicidi nisu otrovni za polinatore, tretiranje treba obaviti u poslepodnevnim časovima, kada je smanjena aktivnost pčela, a kako bi se pritom osigurala njihova potpuna bezbednost!

galenika fitofarmacija aktuelna primena cuvajmo pcele 2023 03 29
Foto: Galenika-Fitofarmacija

Galenika-Fitofarmacija

Prethodni tekstSrpsko-kenijski agrobiznis: Akvaponska proizvodnja salate u Kikindi
Sledeći tekstPoljoprivrednici blokirali put Smederevo-Pančevo, ministarka nema vremena za razgovor

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime