U toku je nesvakidašnje topla zima, pa se javio strah kod voćara zbog PRERANOG KRETANJA VEGETACIJE, što povećava prezimljujući infekcioni potencijal štetnih organizama u voćnjaku. Dobra vest je da se, uprkos nepovoljnim uslovima, voćnjak može zaštititi, a voćari mogu da računaju na dobar početak sezone.
Ključ je U PREVENCIJI!
Koji prouzrokovači bolesti i štetočine prezimljavaju u voćnjaku?
Štetni insekti i prouzrokovači bolesti prezimljavaju u krošnjama voćaka, pukotinama kore, rak-ranama i oko pupoljaka.
U zasadima jabučastog voća prezimljavaju prouzrokovači pegavosti lista i krastavosti ploda, a u zasadima koštičavog voća prouzrokovači kovrdžavosti lista, šupljikavosti lista i monilioze.
Ne zaboravite ni na štetne insekte kao što su crvena voćna grinja i kruškina buva, kao ni na štitaste i biljne vaši. Ukoliko se ne suzbiju na vreme može doći do njihovog prenamnoženja tokom vegetacije, a tada će njihovo suzbijanje biti otežano i skupo.
Kako zaštititi voćnjak primenom samo jednog preparata?
Osnova zaštite voćnjaka u proleće su proizvodi na bazi bakra.
GALENIKA-FITOFARMACIJA preporučuje korišćenje gotove kombinacije bakarnog oksihlorida i mineralnog ulja – preparat PLAVO ULJE.
Plavo ulje je omiljeno među voćarima u regionu, jer predstavlja gotovu kombinaciju dva preparata, pa u jednom tretmanu suzbija sve prouzrokovače bolesti i štetne insekte u voćnim zasadima.
Uz primenu kvalitetnog preparata kao što je PLAVO ULJE, veoma je važno da tretiranje bude kvalitetno! Tretiranje treba uraditi po mirnom, suvom i toplom vremenu, a biljke treba dobro „okupati“ kako bi Plavo ulje dospelo na sve biljne delove.
Pre prskanja obavezno proverite vremensku prognozu, detaljno proučite uputstvo za korišćenje preparata i proverite prskalicu koju ćete koristiti.
Dakle, formula za zdrav voćnjak i dobar početak sezone je PREVENCIJA:
- Primena kvalitetnog preparata na bazi bakra, kao što je preparat PLAVO ULJE,
- Kvalitetno tretiranje, koje podrazumeva adekvatnu primenu preparata.