SREBRNI VODOPAD: Zapanjujuća padajuća puzavica

0
7466
srebrni vodopad dihondra
Foto: Por Photo by and (c)2006 Derek Ramsey (Ram-Man). Location credit to the Chanticleer Garden. - Fotografía propia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1190730

Srebrni vodopad ili Dihondra je puzavica koju ne možete da ne zapazite. Listovi su srcolikog oblika, srebrne boje, a duge viseće grane mogu da se pruže do dva metra praveći predivne slapove srebrne boje.

Orius 1120x1080

Srebrni vodopad (dihondra) je prava revolucija među lisnodekorativnim puzavicama. Raste do 2 metra na suncu praveći predivne slapove. Najčešće se sadi u velike saksije i viseće korpe, a odlično se uklapa sa drugim cvećem. Dobro podnosi sušu, ali ne i mraz.

Važno je napomenuti da postoji i dihondra sa zelenim, nešto krupnijim listovima. Za razliku od nje, srebrni vodopad ima sitnije listove, srebrnkaste boje.

Agil 1120x180
srebrni vodopad dihondra 1
Foto: Por Photo by and (c)2006 Derek Ramsey (Ram-Man). Location credit to the Chanticleer Garden. – Fotografía propia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1190730

Može da se gaji iz semena, ali proces dugo traje. Zato je preporuka da se kupe već gotove mlade sadnice u rasadniku. Reč je o višegodišnjoj biljci koja voli osunčana mesta, mada se može gajiti i na polusenovitim lokacijama. Takođe, važno je znati da ne podnosi mraz, te se mora čuvati u zatvorenom tokom zime.

Što se tiče nege, nije uopšte komplikovana. Bitno je da saksija ima dobru drenažu, jer srebni vodopad ne voli „mokre noge“, odnosno stajaću vodu i prekomernu vlagu u zemljištu. Takođe, ne voli ni da joj se presuši zemlja. Dakle, zalivanje se obavlja redovno i umereno, kada se zemlja prosuši. Takođe, treba da se s vremena na vreme nahrani mineralnim đubrivom za ukrasne biljke.

PROČITAJTE I...  Cvetne puzavice koje brzo rastu za veću privatnost u dvorištu ili na terasi

U jesen, pre nego što se biljka unese u zatvoren prostor, neophodno je da se odrežu sve grane za 10 cm. Na ovaj način će se stimulisati bujniji prolećni rast.

Prethodni tekstPet vrednih poklona za posetioce Poljoprivrednog sajma u Novom Sadu
Sledeći tekstUigran sistem prevare: Kako privrednici kradu ogromne količine robe iz robnih rezervi

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime