Planirane površine koje će biti zasejane pšenicom u reonu južnobačkog okruga, koji pokriva Poljoprivredno stručna služba iz Novog Sada, su od 45 do 47 hiljada hektara. Setva je u punom jeku. Mada su uslovi idealni, optimalni rokovi, kalendarski gledano, biće probijeni. Kako nam je rekla dr Sanja Mehandžić iz PSS Novi Sad, poljoprivrednici bi setvu trebalo da privedu kraju u narednih 10-ak dana.
“Optimalni rok za setvu pšenice je od 05. do 25. oktobra. Danas je 29. oktobar, a u reonu koji mi pokrivamo posejano je svega 30-35% planiranih površina. Ali vremenski uslovi su idealni. Imali smo prošle nedelje kišu oko 8-10 litara, to je značajno pomoglo. Imamo i vlagu i temperaturu, tako da se u ataru radi punom parom. Što se tiče setvene norme, treba da imamo od 450 do 470 klijavih zrna po metru kvadratnom. To je oko 200-220 kilograma po hektrau. Dubina setve treba da bude od 4 do 6 cm.” – kaže dr Mehandžić.
VALJANJE OBAVEZNA MERA
Prema prognozama u narednih desetak dana neće biti kiše, najavljene temperature će se kretati od 12 do 15 stepeni, te se očekuje da, ako je pšenica posejana ovih dana, ona isklija u narednih desetak dana.
Naša sagovornica preporučuje i valjanje kao obaveznu meru.
“Valjanje je neophodno uraditi nekoliko dana nakon setve, kako bi se ostvario bolji kontakt između semena i zemljišta.” – dodaje dr Sanja Mehandžić.
POJAVA LISNIH VAŠI I CIKADA
Na poniklim usevima pšenice i ječma iz rane setve, mogu se primetiti lisne vaši i cikade, pa naša sagovornica preporučuje obilazak useva i blagovremeno reagovanje.
“One su prešle sa uljane repice na ječam i pšenicu, pa je preporuka obilazak parcela i ako na 10% površina primetite oštećenja, neophodno je odraditi tretman insekticidom. Primećujemo i rupe od glodara, koje su aktivne, te ako imate 10 rupa na jednom hektaru neophodno je u te rupe ubaciti mamke, ali obavezno ih zatrpati kako ne bi stradala divljač.” – ističe dr Sanja Mehandžić iz PSS Novi Sad.