Farma krava i proizvodnja mleka u selu Žabalj

0
241482

Tragom priča mladih uspešnih ljudi kojima je životni cilj da ostanu na selu i na svojoj zemlji zadrže i potomke snimili smo storiju Dragana Anušića, stočara iz Žablja. Pre dvadesetak godina završio je Poljoprivrednu školu u Futogu i kako simpatičo dodaje od tada je i zvanično u stočarstvu.

Krave ovog domaćina su najveći deo dana ali i godine na slobodnoj ispaši. Pašnjak nadomak sela je velik i broji, zbirno od seoskih stočara, preko 600 grla. Dragan dodaje da slobodna ispaša omogućava bolju produktivnost i kondiciju. Na mužu dolaze ujutru i uveče. “Preko dana budu na paši, imamo taj pašnjak naš, dobar je. I, eto, kad je dobra godina, dobro je. Kad nije, ranije počnemo da hranimo i šta znam, ali znači, znači i da su krave u kondiciji da šetaju i lakše se tele i sve, sve je onda bolje”, kaže Dragan.

Farma krava i proizvodnja mleka u selu Zabalj 03

Završio sam školu u Futoglu 2004. i od tad sam zvanično u stručarstvu. Tipa da plaćam porezi, penziju… Voleo sam to od uvek. Kao klinac nema štale u selu da nisam išao, i obilazio, i proveravao, i svi su me znali, ali to je tako. Danas imamo sve,prvenstveno krave, bavimo se govedarstvom, tipa muzne krave. Muzemo i još plus, hranimo bikove, hranimo telad, prodajemo telad. Uglavnom, a uz to držimo i svinje, i ovce malo, i kozu neku, i magarca, konje“.

U poslu se mora biti svaki dan. Nemamo ni dana slobodnog tipa da ti sad možeš da uzmeš godišnji, kaže Dragan.

Farma krava i proizvodnja mleka u selu Zabalj 01

Dragan dodaje da je veoma važno kakva je godina. „ Zavisi od vremena, od toga da li je bilo kiše. Stari kažu, ako pokisne mart i april, bit će dobra godina. Ako ne pokisne, džaba je. Mi obavezno nabaliramo hrane, da stoji u rezervi. „

Anušić je omiljen u svom selu i kaže da opet bira isto bi radio. „Nema bežanja, gotovo je. Sada, ovo je način života, nema sad više, da li bi, da li ne bi. Mislim, ja sam od srednje škole u ovom i to je to, što se mene tiče. Računam da i klinci kad porastu nastave“..

Od zemlje radi detelinu, kukuruz, žito. Hrana odlazi uglavnom za potrebe ishrane stoke.

Za plasman ne brine. „ Mi sada najviše prodajemo, pre smo hranili bikove, sad prodajemo mušku telad, ženske ostavljamo, dobra je potražnja teladi“.

Farma krava i proizvodnja mleka u selu Zabalj 05

Anušić ne skriva zadovoljstvo da uziva u zivotu na selu i radu sa stokom, te dodaje da je dobra organizacija pola posla. Redovno konkuriše za subvencije a od zemlje radi toliko danamiri potrebe svog stočnog fonda .Kako otkriva za naš portal njegov životni cilj je da ,ako uspe, ljubav prema rodnoj zemlji i žvotinjama usadi u decu te da i oni ostanu na selu.

Mora da se voli, najviše da se voli, ništa drugo. Mora da se radi, naravno, ali prvo i pre svega da se voli. I da se ima cilj. Jer bez cilja ne vredi. Kad ima čovek cilj, ne postoje prepreke. Ne postoji, da ne može da se prevoziće. Prevoziće se sve” dodaje naš domaćin.

PROČITAJTE I...  Aktivnosti Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Čačak
Prethodni tekstVaš INSAJDER u borbi protiv prouzrokovača PEPELNICE vinove loze
Sledeći tekstProizvodnja Kala u plastenicima u Žabalju

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime