Paljenje žetvenih ostataka na otvorenom davnašnja je agrotehnička mera koja je zabranjena po osnovu više zakona. Umesto ušteda, koje poljoprivrednici pokušavaju da ostvare na ovaj način, stvara se velika opasnost za okolinu, jer izaziva požare, zagađuje se životna sredina, nanosi šteta poljoprivrednom zemljištu i ugrožava biodiverzitet.
Ministarstvo zaštite životne sredine zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvom unutrašnjih poslova, Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Globalnim fondom za životnu sredinu – GEF organizuje kampanju „Ne pali strnjiku!“, s ciljem podizanja svesti javnosti o velikoj opasnosti i potencijalnoj šteti koju može prouzrokovati praksa nesavesnog spaljivanja strnjike na otvorenom prostoru.
Promotivna kampanja „Ne pali strnjiku!“ predstavljena je na konferenciji na Zlatiboru. U okviru kampanje, Ministarstvo zaštite životne sredine zajedno sa partnerima u narednom periodu organizovaće edukativne skupove u Požarevcu, Valjevu, Bačkoj Topoli, Sremskoj Mitrovici, Nišu, Arilju i Jagodini, s obzirom da je prema informacijama dobijenim od strane Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, na teritoriji ovih lokalnih samouprava tokom prethodnih godina zabeležen veći broj požara na otvorenom.
Izvor: B92