Pravo na vodu: Privatizacija Instituta za vodoprivredu nedopustiva

0
105
voda cesma
Foto: Pixabay

Inicijativa „Pravo na vodu“ smatra da je privatizacija Instituta za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ nedopustiva, s obzirom na važnost nezavisnosti te institucije. Oni su svoj apel uputili stručnoj i akademskoj javnosti da se usprotive privatizaciji koju je pre nekoliko dana oglasilo Ministarstvo poljoprivrede.

Orius 1120x1080

Kvalitetne naučne analize i stručna rešenja u oblasti upravljanja vodama od neprocenjivog su značaja za celo društvo imajući u vidu narastajuću opasnost od klimatskih promena, suša i poplava, zagađenja i preterane eksploatacije, kao i tendenciju otimanja i privatizacije vodnih dobara“, stoji u saopštenju inicijative „Pravo na vodu“.

Kako dalje navode u svom saopštenju, svi najznačajniji hidrotehnički objekti i sistemi na ovim prostorima izgrađeni su uz pomoć stručnjaka iz instituta „Jaroslav Černi“.

Agil 1120x180

„Svedoci smo gaženja institucija i stručnog mišljenja na svakom koraku, što nije zaobišlo ni ovaj institut. Njegovo loše održavanje i finansijsko stanje oslikava odnos koji nosioci najviših javnih funkcija imaju prema javnom dobru“, ističe se u saopštenju.

Kako se dalje navodi u saopštenju, ovu tvrdnju potkrepljuje činjenica da se za Nacionalni stadion izdvaja oko 250 miliona evra i da se on planira u zoni vodoizvorišta na Surčinskom polju, dok se institut rasprodaje za 2,5 miliona evra.

PROČITAJTE I...  Prodaja PKB-a skrojena po meri unapred poznatog kupca

Privatizacija neće rešiti nagomilane probleme, ni životne sredine niti samog instituta, već ih samo produbiti, jer će stručno znanje staviti u funkciju privatnog profita umesto javnog interesa“, poručuje inicijativa „Pravo na vodu“.

O privatizaciji Jaroslava Černog koji je akcionarsko društvo i u kome država ima 92% udela, govori se već nekoliko meseci. Institut je vodeća naučnoistraživačka organizacija u regionu za oblast voda, a vrednost njegovog kapitala je na kraju 2019. godine bila 189,3 miliona dinara.

Generalni direktor Insituta „Jaroslav Černi“ Dejan Divac je u martu ove godine za N1 izjavio da se planira privatizacija, a da nisu ni netačne spekulacije da za kupovinu Instituta interesuje firma Milenijum tim.

Kako navodi Nova Ekonomija, Milenijum tim je kompanija koja je angažovana na izgradnji kompleksa „Beograd na vodi“.

Izvori: Inicijativa „Pravo na vodu“ / Nova ekonomija

 

Prethodni tekstŠumadija: Da li će jabuke završiti u hladnjači ili na zemlji?
Sledeći tekstŽetva soje završena: Prinosi upola manji, cena visoka, a dobit?

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime