U prvom kvartalu 2022. godine, u odnosu na poslednji kvartal prošle godine, uzgoj tovljenika u Srbiji manji je za preko 48 odsto, navodi predsednik pokreta “Da se struka pita” (D2SP) Vladimir Kovačević i objašnjava kako smo došli u tu situaciju.
Prema rečima Kovačevića, upoređujući poslednji kvartal prošle godine sa prvim kvartalom ove godine, uzgoj tovljenika u našoj zemlji je drastično smanje, tačnije, za 48,2 odsto. On ističe da uvoz prasadi iz EU mora hitno da se zabrani.
Loša agrarna politika
Kako dalje navodi, zahvaljujući užasnoj agrarnoj politici Ministarstva poljoprivrede „uz ličnu saglasnost ministra“, sa uvoznim dozvolama države, danska prasad se transportuju u Srbiju, jer naša nemamo. On dodaje da je poklano više od 25.000 krmača zbog čega je broj prasadi za uzgoj smanje za oko 875.000. Uzgajivači tovljenika nemaju gde da kupe prasad, te je zbog toga velika zainteresovanost za uvoz prasadi do 25 kg iz Danske.
Prema njegovim rečima, disbalans u uzgoju svinja je toliko veliki da bi sa cenom stočne hrane od 40 dinara po kilogramu, tovljenik prve klase morao da se otkupljuje za minimum 280 dinara po kilogramu žive vage. Međutim, zahvaljujući nekontrolisanom uvozu, kako dalje navodi, tržišna cena je 240 dinara po kilogramu, što obeshrabruje stočare da se bave tovom.
Stočarska proizvodnja ima i demografski značaj
On je ukazao da, “ako Pokret D2SP, sa svojim stručnim ljudima, dobije šansu da utiče na agrarnu politiku zemlje, stočarska proizvodnja biće centar aktivnosti”. Kovačević je rekao da stočarstvo ima i “demografski značaj” i zbog toga nije za poređenje s ostalim granama poljoprivredne proizvodnje. “Ako to dovoljno ne razumemo, našu decu ubuduće ćemo hraniti uvezenim mesom životinja koje su hranjene GMO sojom, koja je inače zabranjena u Srbiji”, rekao je predsednik D2SP.
Izvor: Beta