Jedni tvrde da je nestašica mineralnog đubriva, drugi – da nije. Gostujući na TV Prva ministar Nedimović kaže da mineralnog đubriva u našoj zemlji trenutno ima dovoljno, ali je izneo bojazan za prolećnu setvu, naglasivši da su sada najveći problem cene mineralnih đubriva i finansiranje jesenje setve.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović kaže da mineralnih đubriva trenutno u Srbiji ima dovoljno i da smo jedan od ozbiljnih izvoznika NPK. Međutim, proizvođači mineralnih đubriva i uvoznici navode da je nestašica mineralnog đubriva i u svetu, dok kod nas nedostaje sumporna kiselina, o čemu je pisano u članku: Nestašica mineralnih đubriva – šta će biti sa setvom i prinosom pšenice?
Zašto je došlo do skoka cena mineralnih đubriva?
Veliki problem predstavljaju cene mineralnih đubriva, koje su drastično skočile prvenstveno zbog skoka cene gasa koji je neophodan za proizvodnju azotnih đubriva, navodi Nedimović. Srbija uvozi gas iz Rusije, a cene su otišle na gore više nego duplo, u zavisnosti od zemlje do zemlje. Srbija nema fosfor i kalijum i te rude uvozimo, takođe, iz Rusije ili nekih drugih zemalja, navodi ministar. Ovo su osnovni razlozi zašto je došlo do poskupljenja mineralnih đubriva.
Nedimović naglašava da đubrivo nije samo poskupelo kod nas, već na svetskom tržištu, ali da su isto tako ove godine poskupele i žitarice, poput pšenice, kukuruza… što je, sa druge strane, dobro za poljoprivrednike.
Državni kredit za finansiranje jesenje setve
Prema njegovim rečima, jedan od najvećih trenutnih problema je finansiranje jesenje setve. Država je obezbedila povoljne subvencionisane kredite za nabavku repromaterijala sa kamatnom stopom od 1% za mlade poljoprivrednike i žene nosioce poljoprivrednih gazdinstava, a 3% kamate za sve ostale. Rok za prijave je bio do 1. novembra, međutim produžen je rok za državne kredite za repromaterijal za setvu do 15. novembra.
Nestašica azotnih đubriva na proleće?
Ministar poljoprivrede vidi eventualni problem sa nedostatkom mineralnih đubriva za prolećnu setvu, tačnije azotnih đubriva (pre svega AN i UREA). Naime, jedan od najvećih evropskih proizvođača azotnih đubriva – Yara, prema rečima ministra, obustavio je čak 50 odsto svoje proizvodnje. Kutina iz Hrvatske – nema proizvodnju.
Ministarstvo poljoprivrede je napravilo radnu grupu koja je popisala sve zalihe, a rešenje vide u saradnji sa Rusijom i možda sa Iranom. Radna grupa će u narednim danima izaći u javnost sa odgovorima kako da se reše mogući problemi prolećne setve.
Prema rečima ministra, mi ćemo lakše prevazići ovaj problem od drugih, jer mi više proizvodimo nego što možemo da potrošimo. On je naglasio da nam je, po poslednjem izveštaju Republičkog zavoda za statistiku, izvoz hrane skočio za 19 odsto.
Izvor: TV Prva / B92