Možemo li sprečiti smrdibube da ulaze u kuću?

0
4431
braon mramorasta stenica PIS Vojvodina
Foto: PIS Vojvodina

Najezda smrdibuba u kuće i stanove je ponovo u jeku. Koriste svaki otvor na prozorima i vratima da uđu, a uvlače se svuda: ispod dušeka, jastuka, u torbe, cipele, prevoje zavesa… Kako se spasiti, da li postoji rešenje?

Orius 1120x1080

Pored ogromne štete koje prave u poljoprivredi tokom letnjeg perioda, smrdibube kreću u napad na naše domove tokom jeseni. One su iz toplijih krajeva i kada dođu jesen i hladnije vreme traže mesto gde je toplo, gde će moći da se sklone i prezime, i zato su im najprimamljivije naše kuće i stanovi. Važno je znati da smrdibube ne ujedaju (niti bodu), da su potpuno bezopasne za ljude, osim što ispuštaju prepoznatljiv miris po kome su i dobile naziv.

Najsigurnije je da se na sve prozore postave zaštitne mreže. Međutim, ni to nije garancija jer lako možete da ih unesete u kuću. Zato mnogi koriste različite klopke i pripravke, kao pomoćna sredstva odbrane i zaštite.

Agil 1120x180

Šta odbija smrdibube

Kažu da smrdibube ne podnose različite mirise, između ostalo, miris belog luka, pa se od njega i pravi pripravak. Potrebna je flaša sa sprej pumpicom, zgnječiti 3-4 čena belog luka i dodati dve šolje vode, pustiti da prenoći, pa poprskati kritična mesta. Deluje par sati, pa se prska ponovo.

PROČITAJTE I...  Rešite se smrdibuba na prirodan način

Takođe, mnogi navode da ulje nima (neem ulje), u kombinaciji sa vodom i deterdženom efikasno tera smrdibube. Zatim, eterično ulje nane, a u repelente spadaju cimet ili crni biber, koji mogu odbiti ove insekte, tako što se pospu kod mesta gde smrdibube ulaze u kuću.

Klopke za smrdibube

Postoje anti-insekt lampe koje ubijaju smrdibube, kao i različite klopke. Možete se odlučiti za lepljive, električne ili svetlosne klopke. Važno je odabrati klopku koja će najbolje odgovarati vašim potrebama i prostoru.

Ostala rešenja

Prof. dr Željko Tomanović kaže za nova.rs da je najefikasnije da se ovi insekti fizički izbace iz kuće. Jeste gadno, ali mogu da se nose rukavice i da se sakupe u neku posudu sa poklopcem i izbace napolje. To radimo, dok najezda ne prođe.

Postoje i insekticidi, ali oni deluju trenutno i efikasni su ukoliko npr. imate problem da se smrdibube uvlače u kutije za spoljne roletne. Tada ima smisla naprskati roletne i rešiti ih se momentalno, ali ni to nije dugoročno rešenje, jer ne sprečava novi nalet ovih insekata.

Prethodni tekstBiološko NPK đubrivo – izbalansirana ishrana tokom CELE vegetacije
Sledeći tekstVršački porodični vinogradi i tradicija proizvodnje vina

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime