Cene teladi i tovnih bikova u porastu | Cene stoke i stočne hrane

0
7088
Agrosaveti---tov-junadi---Crepaja---03

Evidentiran je rast cene teladi u Požarevcu i Smederevu, a tovnih bikova na području Kikinde i Beograda. Takođe, zabeležen je rast otkupnih cena tovnih svinja, kao i jagnjadi na području Niša, Smedereva i Šapca.

Spyrale Adama 1120x1080

Cene goveda, teladi, tovne junadi, krava

Rast prodajne cene teladi SM rase, telesne mase do 160 kilograma na dominantnih 380 din/kg i pad cene tovne junadi telesne mase od 380 do 480 kilograma na 200 din/kg evidentiran je na stočnoj pijaci u Požarevcu. U klanicama na području Srednjebanatskog regiona došlo je do rasta otkupnih cena tovne junadi telesne mase do 480 kilograma i tovnih bikova SM rase, telesne mase preko 500 kilograma. Kod obe kategorije goveda dominirao je iznos od 220 din/kg. Otkupne cene tovnih bikova SM rase, telesne mase preko 500 kilograma bile su više u odnosu na prethodni period u klanicama na području Beograda, pošto je dominirao iznos od 255 din/kg.

U Smederevu je otkupna cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma skočila na 410 din/kg, a otkupna cena tovnih bikova telesne mase prekko 500 kilograma pala na 240 din/kg u klanicama na području Podunavskog regiona. Klaničari sa područja Moravičkog regiona vršili su otkup teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma. Ženska grla plaćali su 330 din/ kg, a muška 450 din/kg. Obim otkupa bio je dobar.

LG 1120x180px

Na stočnoj pijaci u Kraljevu su se mogle kupiti jedino priplodne junice čija je dominantna cena iznosila oko 202.300 dinara po grlu. Klanice sa ovog područja otkupljivale su telad SM rase telesne mase do 160 kilograma, tovne bikove telesne mase preko 500 kilograma i krave za klanje. Otkupne cene nisu se menjale u odnosu na prethodni period.

PROČITAJTE I...  Cena svinja i goveda zavisiće od mesnatosti

Cene tovnih svinja i prasadi

U klanicama na području Braničevskog regiona evidentiran je rast otkupne cene tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma. Cena je iznosila 140 din/kg. Otkupna cena tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma bila je viša u klanicama na području Beograda, pošto je dominantna cena iznosila 140 din/kg.

U klanicama na području Podunavskog regiona evidentiran je rast otkupne cene obe kategorije tovnih svinja. Otkup se u zavisnosti od telesne mase grla odvijao po ceni od 130 do 150 din/kg. Na pijaci žive stoke u Smederevu bila su skuplja prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma, pošto je dominirao iznos od 240 din/kg i tovne svinje telesne mase od 80 do 120 kilograma čija je dominantna cena iznosila 150 din/kg. Pad otkupne cene tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma zabeležen je u klanicama na području Srednjebanatskog regiona. Dominirao je iznos od 130 din/kg. Klaničari sa područja Šapca i okolnih mesta, takođe, su po nižim cenama u odnosu na prethodnu sedmicu vršili otkup tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma, pošto je dominirao iznos od 115 din/kg.

Cene ovaca, jagnjadi, dviski i šilježadi

U klanicama na području Niša bile su više otkupne cene jagnjadi i ovaca. Dominantna cena jagnjadi iznosila je 270 din/kg, dok je kod ovaca dominirao iznos od 145 din/kg. Za razliku od klanica, na pijaci žive stoke na području Niša bila je niža cena jagnjadi, jer je dominirao iznos od 300 din/kg.

PROČITAJTE I...  Nedeljni pregled: Cene jagnjadi u porastu u klanicama Severnobačkog regiona

Rast otkupne cene jagnjadi i pad otkupne cene šilježadi evidentiran je u klanicama na području Podunavskog regiona. Dominantna otkupna cena jagnjadi iznosla je 240 din/kg, a šilježadi 200 din/kg. U klanicama na području Šapca bila je niža otkupna cena jagnjadi, pošto je dominirao iznos od 240 din/kg.

Jagnjad su bila jeftinija u odosu na prethodni period i na pijaci žive stoke u Užicu. Najčešće su se mogla pazariti po ceni od 230 din/kg. Obim ponude i prodaje grla bili su dobri. Pad prodajne cene jagnjad zabeležen je na pijaci žive stoke u Čačku, pošto su se mogli najčešće pazariti za 220 din/kg. Otkupna cena jagnjadi bila je niža u odnosu na prethodni period u klanicama na području Pirotskog regiona. Dominirao je iznos od 280 din/kg. Dominantna cena jagnjadi iznosila je 240 din/kg, dok su za jarad kupci trebali da odvoje 210 din/kg na pijaci žive stoke u Leskovcu. Mogle su se pazariti još ovce i koze po domnantnoj ceni od 100 din/kg.

Cene kukuruza, pšenice i ostale stočne hrane

U Pančevu je došlo do pada cene pšenice upakovane u džakove od 50 kilograma na 21.5 din/kg. U maloprodajnim objektima na teritoriji ovog grada, takođe, je bila niža cena pšenice, jer je dominirao iznos od 22 din/kg. Za razliku od pšenice skuplji je bio kukuruz okrunjen, prirodno sušen upakovan u džakove najčešće od 50 kilograma, jer se najčešće mogao pazariti za 24 din/kg. U silosima na području Pančeva bilo je skuplje sojino zrno, pošto je dominirao iznos od 72 din/kg.

PROČITAJTE I...  Pregled cena stoke i stočne hrane tokom jula 2021.

Na gazdinstvima u okolini Kikinde došlo je do pada cena lucerkinog sena u balama i kukuruza okrunjenog, prirodno sušenog upakovanog u džakove najčešće od 50 kilograma. Kupci su za kukuruz trebali da izdvoje najčešće 23 din/kg, a za lucerkino seno u balama 18 din/kg. U silosima na području Zrenjanina evidentiran je rast cene pšenice u rinfuzu, jer se najčešće prodavala za 22.5 din/kg.

Rast cene pšenice upakovane u džakove najčešće od 50 kilograma zabeležen je u silosima na području Niša. Dominirao je iznos od 22 din/kg. Dominantna prodajna cena lucerkinog sena u balama bila je viša na gazdinstvima na teritoriji Sombora, iznosila je 20 din/kg. maloprodajnim objektima na području ovog grada zabeležen je rast dominantnih cena sojine sačme na 90 din/kg i suncokretove sačme na 46 din/ kg. Takođe je u silosima na području ovog grada evidentiran rast cene sojinog zrna na 70 din/kg i stočnog ječma na 23 din/kg.

Stočno brašno i kukuruz okrunjen, prirodno sušen, upakovan u džakove najčešće od 50 kilograma, bili su skuplji na pijaci u Užicu. Dominantna cena stočnog brašna iznosila je 28 din/kg, a kukuruza 31 din/ kg.

Izvor: STIPS

Prethodni tekstSuva šljiva iz Srbije trenutno tražena u čitavom svetu
Sledeći tekstProizvođači mleka u sve lošijoj situaciji: Na koji način država može da pomogne?

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime