U period za nama evidentirani su pad otkupnih cena prasadi i tovnih svinja, te pad cena teladi SM rase u Šumadijskom regionu. Otkupne cene jagnjadi i šilježadi bile su, takođe, niže tokom poslednje sedmice maja u klanicama na području Braničevskog regiona.
Cene goveda, teladi, tovne junadi, krava
U klanicama na području Braničevskog regiona došlo je do rasta otkupne cene tovne junadi telesne mase od 350 do 480 kilograma u odnosu na prethodni period. Dominantna cena iznosila je 230 din/kg. Obim otkupljenih grla bio je prosečan. Otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma bila je viša u odnosu na prethodni period u klanicama na području Šapca. Dominirao je iznos od 255 din/kg.
Pad otkupnih cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma i krava za klanje SM rase zabeležen je u klanicama Šumadijskog regiona. Dominantna cena teladi iznosila je 400 din/kg, dok je dominantna cena krava za klanje iznosila 155 din/kg. Cena muške teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma iznosila je 450 din/kg. Kod ženskih grla dominirao je iznos od 330 din/kg. Za tovnu junad telesne mase preko 480 kilograma trebalo je izdvojiti 200 din/kg, za tovne bikove telesne mase preko 500 kilograma 220 din/kg, a za krave za klanje 140 din/kg.
Cene tovnih svinja i prasadi
U klanicama na području Braničevskog regiona evidentiran je pad otkupnih cena tovnih svinja telesne mase preko 120 kilograma i krmača za klanje. Dominantna cena tovnih svinja iznosila je 140 din/kg, a krmača za klanje 120/kg. Reporteri STIPS iz Čačka su zabeležili pad prodajnih cena prasadi na stočnoj pijaci u ovom gradu. Dominantna cena prasadi telesne mase do 15 kilograma iznosila je 270 din/kg, dok je kod grla telesne mase od 16 do 25 kilograma dominirao iznos od 250 din/kg.
Pad otkupne cene tovnih svinja telesne mase preko 120 kilograma zabeležen je u klanicama na području jablaničkog regiona, pošto je dominirao iznos od 130 din/kg. Otkupna cena tovnih svinja telesne mase preko 120 kilograma bila je niža u sedmici za nama u klanicama na području Južnobanatskog regiona. Dominirao je iznos od 140 din/kg.
Klaničari sa područja Šapca protekle su sedmice po nižim cenama u odnosu na prethodni period otkuljivali tovne svinje telesne mase od 80 do 120 kilograma.
Cene ovaca, jagnjadi, dviski i šilježadi
Otkupne cene jagnjadi i šilježadi bile su niže tokom poslednje sedmice maja u klanicama na području Braničevskog regiona, pošto je dominantna cena jagnjadi iznosila 240 din/kg, a šilježadi 170 din/kg.
Na stočnoj pijaci u Požarevcu je u istom periodu bila niža prodajna cena ovaca pošto je dominirao iznos od 120 din/ kg.
Prodajna cena ovaca bila je niža na pijaci žive stoke u Loznici pošto pošto su se najčešće mogle pazariti po ceni od 130 din/ kg. J
arad su bila skuplja na stočnoj pijaci u Kragujevcu u odnosu na predhodnu sedmicu jer su se najčešće mogla pazariti po ceni od 200 din/kg.
Otkupna cena jagnjadi bila je niža u klanicama na području Šumadijskog regiona, pošto je dominantna cena iznosila 220 din/kg.
Rast prodajnih cena jagnjadi i jaradi evidentiran je na pijaci žive stoke u Kraljevu. Dominantna cena jagnjadi iznosila je 230 din/kg, a jaradi 180 din/kg.
Cene žitarica i stočne hrane tokom maja
Tokom maja nije bilo značajnije promene u pogledu ponude kukuruza, pšenice, stočnog ječma, sojine sačme, suncokretove sačme i ostalih proizvoda koji učestvuju u pripremi kvalitetne stočne hrane na prodajnim mestima u Srbiji uključenim u projekat STIPS u odnosu na prethodni mesec.
Obim prodaje bio je slab do prosečan. Kukuruz se na pijacama centralne Srbije tokom proteklog meseca mogao pazariti po ceni koja je varirala od 25 do 32 din/kg, što ukazuje na rast u odnosu na prethodnih nekoliko meseci.
U Vojvodini je na pijacama cena kukuruza, upakovanog u džakove proteklog meseca najčešće varirala od 25 do 30 din/kg, što ukazuje na rast cene u odnosu na prethodni period. Ovaj poljoprivredni proizvod bio je skuplji i u silosima na području Srbije, jer se prodajna cena kretala od 22,5 din/kg u Zrenjaninu do 28 din/kg u Novom Sadu.
Ponuda stočnog ječma upakovanog u džakove od 50 kilograma bila je dosta slaba tokom proteklog meseca. Na pijacama je cena bila viša u odnosu na april, pošto je varirala u intervalu od 24 do 30 din/kg. U silosima ga je bilo u rinfuzu na području Subotice po ceni od 25 din/kg i Sombora, gde je dominirao iznos 23 din/kg, kao i tokom aprila.
Prodaja stočnog brašna se u aprilu odvijala na 3 pijace po ceni koja je varirala od 24 do 25 din/kg. U maloprodajnim objektima se promet obavljao po ceni od 23 din/kg do 28 din/kg. Što se silosa tiče tokom maja ga je bilo u Loznici po dominantnoj ceni od 22 din/kg.
Cena pšenice upakovane u džakove od 50 kilograma je tokom maja na pijacama varirala od 23 do 30 din/kg. U silosima je cena pšenice najčešće varirala od 23 do 26.4 din/kg.
Soja u zrnu se tokom proteklog meseca mogla pazariti na pijaci u Loznici po ceni od 70 din/kg i na pijaci u Sremskoj Mitrovici po cen od 90 din/kg. U silosima na području Subotice dominirao je iznos od 65 din/kg. Sombora i Sremske Mitrovice dominirao je iznos od 80 din/kg, Pančeva iznos od 86 din/kg i Novog Sada 89 din/kg.
Prodaja sojine sačme evidentirana je u maloprodajnim objektima u devet gradova. Cena je bila viša u odnosu na april i kretala se u intervalu od 83 do 100 din/ kg.
Maloprodajna cena suncokretove sačme najčešće je varirala od 42 do 50 din/ kg.
Zabeležena je prodaja lucerkinog brašna po ceni koja je varirala od 45 do 50 din/kg u maloprodajnim objektima. Lucerkino seno u balama se tokom maja moglo pazariti na gazdinstvima i na pijacama najčeše po ceni od 19 do 20 din/ kg.
Izvor: STIPS