Čađava krastavost je ekonomski najznačajnija bolest protiv koje se ozbiljni voćari bore preventivom. S obzirom na to da je kiša moguća već početkom naredne nedelje, preporučuje se što hitnije delovanje.
Parazit prezimljava u izumrlom lišću na površini zemlje, a u svom razvoju ima dve faze – parazitnu i saprofitnu. Parazitna faza počinje klijanjem askospora koje nošene vetrom (na udaljenosti do 100 metara) i u uslovima dužeg vlaženja lišča prouzrokuju infekciju – primarna infekcija.
Prouzrokovač bolesti je gljiva Venturia inaequalis koja se tokom zime održava u opalom lišću, zaraženom u prethodnoj sezoni. S proleća, sa porastom temperature i vlažnosti, iz organa gljive oslobađaju se askospore. Nošene vazdušnim strujama dospevaju do nadzemnih delova jabuke, gde klijaju i prodiru u biljno tkivo ostvarujući infekciju.
Ova bolest spada među najopasnije bolesti jabučastog voća. Ukoliko dođe do ranijeg opadanja lišća dolazi do retrovegetacije, ponovnog listanja, a samim tim i slabijeg formiranja cvetnih pupoljaka.
SAVET: PRE KIŠE OBAVITI PREVENTIVNA TRETIRANJA U VOĆNJACIMA
Čađavu krastavost je potrebno suzbijati preventivno, pre pojave prvih simptoma. Sada je pravo vreme za tretiranja.
U jabučnjacima najavljene padavine će omogućiti infekciju gljivom koja prouzrokuje čađavu pegavost lista i krastavost plodova jabuke (Venturia inaequalis).
Najavljene padavine će omogućiti masovno oslobađanje spora za infekciju. Neophodno je pre kiše zaštiti zasade primenom preventivnih fungicida.