Virus mozaika jabuke se tako zove jer mu je glavni prirodni domaćin jabuka. Međutim, napada i šljivu, trešnju, breskvu, malinu, lešnik, pitomi kesten i dr. Ovaj virus smanjuje porast izdanaka, negativno utiče na oplođenje, veličinu ploda, smanjuje prinos po stablu, kao i sadržaj askorbinske kiseline u plodu. Najvažnije je da se obrati pažnja na sadni materijal.
Trenutno je uočen vizuelnim pregledom zasada na lokalitetu Prisjansko naselje, upozorava Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja (PIS).
Kako PIS navodi, najosetljivije na ovaj virus su jabuke sorte Zlatni delišes i Jonatan, a zaražene biljke mogu dati manji prinos za 30-50%.
Simptomi virusa mozaika jabuke
Simtomi se najbolje prepoznaju na listu, a prikazuju se u vidu jasno oivičenih, svetložutih pega, linija, tačaka duž nerava. Kod osetljivih sorti ovi simptomi mogu se videti na celom lišću, dok kod manje osetljivih mogu se primetiti na pojedinim liskama.
Kako se bolest razvija, pege koje ima lišće zbog izloženosti suncu počinju da dobijaju tamnu boju i nekrotiraju.
Virus se najviše prenosi zaraženim podlogama ili prilikom kalemljenja, kalem-grančicama ili pupoljcima uzetih sa zaraženih stabala.
Kako kontrolisati virus mozaika jabuke
Najbolji način kontrole virusa mozaika jabuke su preventivne mere:
- Korišćenje zdravog sadnog materijala za podizanje zasada (sertifikovane sadnice),
- Uklanjanje i spaljivanje zaraženih stabala iz voćnjaka,
- Dezinfekcija alata kojim se vrši rezidba.
Izvor: PIS