Kada je reč o jesenjem oranju, često se postavlja pitanje da li treba primeniti redukovanu setvu ili duboko oranje, međutim, odogovor nije jednostavan, jer zavisi od tipa zemljišta.
Redukovana obrada nije dobro rešenje na teškim i kiselim zemljištima. Osnovni cilj jesenje obrade jeste dovođenje zemljišta u takvo stanje da može da primi i sačuva zimske padavine. Drugi, takođe značajan cilj je da olakša predsetvenu pripremu za useve koji će se sejati u proleće. U našim agroekološkim uslovima se u poslednjih nekoliko godina često događalo da jesenji period bude izrazito suv ili previše vlažan, što je uslovljavalo veoma otežano izvođenje osnovne obrade.
Na kiselim zemljištima neophodno je uraditi meru popravke tj. kalcifikacije zemljišta, jer upravo ta mera direktno utiče i na visinu prinosa. Zemljište u Mačvi je u velikoj meri kiselo, pa je melioracija veoma bitna, kako bi se struktura zemljišta popravila. Neke od mera popravljanja zemljišta su kalcifikacija, rasipanje stajnjaka po njivama, ali i neizostavna mera podrivanja koja se ogleda kroz dobre rezultate u prinosu, kvalitetu i kvantitetu. Stručnjaci iz poljoprivredne savetodavne službe u Šapcu preporučuju podrivanje i na boljim zemljištima.
Obrada zemljišta i nedostaci
Pored velikog značaja, obrada zemljišta ima i svoje nedostatke. Obrađeno zemljište je izloženo uticaju jače erozije. Drugi nedostatak je ubrzan gubitak humusa. Jedna od glavnih prednosti redukovane obrade zemljišta je ta što se čuva humus , ali što je najvažnije i novac.
Optimalna i ekonomična dubina jesenjeg oranja se menja ne samo u zavisnosti od tipa zemljišta već i od zahteva pojedinih useva. Osim toga, treba imati u vidu i dubinu obrade u prethodnoj godini. Jara strna žita, kao i ozima, ne zahtevaju duboku obradu, kao ni grašak, grahorica, lan i drugi usevi. Za ove useve skoro na svim tipovima zemljišta dovoljno je orati do 20 centimetara dubine, ističu stručnjaci.
Sagovornik: Darko Simić- PSSS Šabac
Preuzimanje autorskog teksta je dozvoljeno samo uz navođenje našeg portala kao linkovanog izvora.