U zavisnosti od uslova proizvodnje i čuvanja, mleko predstavlja vrlo povoljnu sredinu za razvoj i razmnažvanje većeg broja mikroorganizama, koji pri povoljnim temperaturnim uslovima pojačavaju svoju mikrobiološku aktivnost, razlažući mlečni šećer najvećim delom u mlečnu kiselinu. U tom slučaju dolazi do naglog povećanja kiselosti mleka, zbog čega se snižava kvalitet sirovog proizvoda kao i prerađevine od takvog mleka. S toga je provera kvaliteta mleka od izuzetne važnosti.
Ksenija Čobanović vandredni je profesor departmana za stočarstvo na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu i rukovodilac laboratorije za ispitivanje kvaliteta mleka. Ona objašnjava način na koji se mleko ispituje.
„Kvalitet mleka se na teritoriji Vojvodine ispituje u našoj laboratoriji. Ispitujemo uzorke mleka koji se uzimaju u okviru redovne kontrole mlečnosti krava svih umatičenih grla, odnosno grla na kojima se prate proizvodne performanse.“
Pored toga, objašnjava profesorka, rezultati koji se dobijaju mogu dalje poslužiti našim farmerima i proizvođačima mleka da unaprede poslovanje svoje farme. Pre svega kroz praćenje zdravstvenog stanja svojih grla, jer pored praćenja sastojaka pojedinih sastava mleka, kao što su sadržaj mlečne masti, proteini, laktoze i suve materije, prilikom analize uzoraka mleka, mogu se dobiti i podaci o ukupnom broju somatskih ćelija koji ukazuju na zdravstveno stanje vimena.
Šta sve utiče na kvalitet mleka
Opšte je poznato da veliki broj faktora utiče na kvalitet i sastav mleka, koji kasnije utiče na otkupnu cenu mleka. Jedan od najznačajnijih faktora je ishrana krava, kao i praćenje analize kontrole mleka, a sve to u cilju smanjenja troškova jedne farme.