Predstavnici sedam udruženja poljoprivrednika saopštili su da će pokrenuti ”opšti“ protest na teritoriji cele zemlje nezadovoljni ispunjenjem zahteva i komunikacijom sa ministrom poljoprivrede Aleksandrom Martinovićem
”Sedam udruženja je jednoglasno donelo odluku da se na obmane neće ćutati i da ćemo protestima opet ići do rešavanja problema u poljoprivredi“, navedeno je u saopštenju, ali nije precizirano kada bi protest trebalo da počne, kao ni mesta protesta, prenosi Beta.
Razlozi protesta su, kako je istaknuto, to što nije isplaćena subvencija za sertifikovano seme od 17.000 dinara i za junice od 100.000 po grlu, nisu upisane parcele u sistem e-agrara na osnovu izjave i po drugom osnovu, nije regulisan rad robne berze i zaustavljen nekontrolisan uvoz mleka.
Odluku su donela udruženja ”Stig“ Požarevac, ”Naše mleko“, ”Složni Pidikanci“ Bavanište, Brestovački Ratari, ”Spas“ i ”Opstanak Zapadne Srbije“, ”Proizvođači mleka Šumadije“ i ”Pomoravlja“ i ”Severni Banat“ Kikinda.
”Nije ispoštovan dogovor sa sastanka 5. juna ove godine sa ministrom poljoprivrede Aleksandrom Martinović, predstavnicima Ministarstva finansija i Uprave za agrarna plaćanja, da će sazvati novi sastanak kako bi nas informisali o realizaciji dogovorenih zahteva iz 2023. godine, pošto nismo dobili odgovor na mejl koji je poslat na zahtev za naredni sastanak“, navedeno je u saopštenju.
Shodno tome, kako je navedeno ”zaključak je da novi sastav Ministarstva poljoprivrede izbegava odgovore i ne rešava u dogovorenom roku ono što je potpisano i dogovoreno do sada“.
Ističe se da ”kod poljoprivrednih proizvođača nepoštovanje date reči znači prevaru, iako se to u politici, možda zove drugačije“.
”U slučaju da se ne ispoštuju dogovoreni zahtevi moraćemo, po starom receptu pregovarati sa onima koji su odgovorniji, stručniji i koji će imati više sluha da štite srpsku poljoprivredu i rešavaju probleme kojih ima i previše“, naveli su iz tih udruženja.
Agencija Beta










