U Negotinskoj Krajini na Rogljevačkim pivnicama počela je berba grožđa. Rodilo je dobro i biće dobrog vina, ali i dalje nedovoljno da se podmiri tražnja na domaćem i stranom tržištu. Zato u tom kraju obnavljaju vinogorja i ulažu u nove zasade. Cilj im je da za koju godinu proizvodnju prošire na 3.000 hektara.
Ubrzano se obnavlja Negotinsko vinogorje. U opštinskom budžetu za poljoprivredu ima 27 miliona dinara, a prioritet su novi zasadi vinove loze, naročito autohtonih sorti, prokupac, bagrina, crna tamjanika i začinak. Mladi vinari su organizovali udruženje.
„Na novom tržištu je potrebno imati nešto posebno, imati nešto novo, nešto što je bazireno na realnoj tradiciji i na realnom kvalitetu“, ističe Nikola Mladenović Matalj, predsednik Udruženja vinara „Negotinska Krajina“.
Udruženje okuplja 14 vinarija. Kažu da još ne mogu da proizvedu dovoljno za sve koji traže njihovo vino u zemlji i inostranstvu. Od pre dve godine vino iz ove regije ima oznaku geografskog porekla.
Iz vinograda grožđe se seli u vinske podrume od kamena peščara koji su stari preko sto godina. A kako kažu, devojke grožđe gaze da bi vino bilo slađe.
Vinski gradovi
Kompleks vinskih gradova najočuvaniji je u negotinskim selima Rajac, Rogljevo, Štubik i Smedovac. Procenjuje se da ima više od 500 vinskih podruma – pivnica, spomenika kulture pod zaštitom države. Opština Negotin je „Krajinsku berbu“ uvrstila u turističku ponudu.
„Kroz organizaciju ovakve manifestacije, možemo da promovišemo sam kompleks Rogljevačkih pivnica, ali ne samo Rogljevačke već i Rajačke pivnice, koje su ovde u blizini“, navodi direktor TO Opštine Negotin Dušan Petrović.
Stručnjaci očekuju dobar kvalitet ovogodišnjeg roda pre svega u vinogradima u kojima su primenjene adekvatne agrotehničke mere.
Izvor: Agronews, RTS