Iako je malina ove godine zvanično dostigla rekordnu cenu, za veliki broj malinara u Srbiji taj novac je i dalje ostao samo slovo na papiru. U problemu su i proizvođači i hladnjačari.
Jedna od najperspektivnijih voćki doživljava svoj apsurd ove godine. Malinari su ogorčeni, jer mnogi još uvek čekaju isplatu novca za malinu, a nudi im se sve niža cena.
Predsednik Udruženja proizvođača malina u Srbiji Dobrivoje Radović kaže za Politiku da mali otkupljivači ucenjuju proizvođače i predatu malinu isplaćuju po sve nižoj ceni. Kako navodi, prvo su plaćali 600 din/kg, a sada nude 500 dinara za kilogram ovog voća.
Prema njegovim navodima, došli smo gotovo do kraja godine, a malinarima nije isplaćena ni polovina predate maline. Otkupljivači, koji su zapravo posrednici između proizvođača i velikih hladnjača, tvrde da im veliki trgovci nude svega 300 dinara za kilogram maline, jer je uvoze iz Poljske po toj ceni.
Nezvanično se može čuti da su otkupljivači u problemima, prezaduženi i da traže moratorijum za otplatu kredita, po modelu koji je odobren poljoprivrednicima.
Šta je uzrok ovakvom stanju na tržištu?
Kako za „Politiku” kaže dr Aleksandar Leposavić, vodeći stručnjak za jagodasto voće iz Instituta za voćarstvo u Čačku, hladnjačari, jednostavno, nemaju novca.
Cena maline u 2021. godini je bila dobra i tražnja za malinom na svetskom tržištu je rasla u postkovid periodu. Zbog neodgovornog postupanja stvorena je atmosfera da će cena maline da ide na gore u nedogled. Kako navodi Leposavić, u sezoni je pominjana i otkupna cena od 1.000 dinara za kilogram.
„Međutim, banke već neko vreme ne daju sredstva u biznis sa hranom, a ne samo sa malinom, a proizvođači su naplatili samo manji deo predatog roda. Nedostatak novca je doveo do toga da pojedini hladnjačari trenutno prodaju „originale” (neprebranu smrznutu malinu) po cenama daleko manjim od onih pisanih na otkupnim listovima u kampanji berbe“, objašnjava Leposavić i upozorava da će ova situacija imati dugoročne posledice za biznis sa malinom, od koga živi više desetina hiljada ljudi u našoj zemlji.
Često se može čuti da trenutna situacija predstavlja čistilište u poslu sa malinom i da će to dovesti do propadanja velikog broja malih, srednjih pa i velikih hladnjačara“, kaže Leposavić.
Izvor: Politika