Od 1. januara 2022. godine izmene Zakona o sredstvima za zaštitu bilja donose obaveznu obuku poljoprivrednika koji koriste sredstava za zaštitu voća i povrća, njihovo sertifikovanje, kao i redovne kontrole opreme koja se koristi za sprovođenje tretmana. Ovo nisu jedine novine koje imaju za cilj povećanje nivoa bezbednosti hrane.
Prema istraživanju koje je sprovela fondacija Ana i Vlade Divac, koje je sprovedeno na uzorku većem od 1.000 poljoprivrednika u 116 opština u Srbiji, većina ispitanika preparatima za zaštitu bilja snadbeva se u poljoprivrednim apotekama. Njih 20 odsto poznaje karencu, ali svega polovina brine o driftu (skretanju kapljica preparata sa tretirane površine), a manje od trećine koristi zaštitu na radu.
Kako navodi pomoćnik ministra poljoprivrede Aleksandar Bogićević, Ministarstvo poljoprivrede je preko savetodavnih službi omogućilo poljoprivrednicima potpuno besplatno usluge licenciranih zaštitara savetodavaca. Predviđa se da proizvođače i ubuduće obučavaju savetodavci, a uredno vođenje takozvanog dnevnika prskanja biće bonus na subvencije.
“Primera radi, poljoprivrednici mogu da kupe onoliko sredstava koliko su prijavili u svojoj biljnoj proizvodnji – pod površinama i određenim kulturama, i da dobiju tačno potrebnu količinu pesticida, ni manju ni veću, da bi ostvarili pravi efekat i da se ne bi desilo ono što znamo da se često dešava – hajde malo da pojačamo, više da prsnemo, imaćemo bolji rezultat. To ustvari ne samo da zagađuje same proizvode, već često loše utiče i na prinose”, kaže Uroš Delić iz Fondacije Ana i Vlade Divac za RTS.
Što se tiče ambalaže, ona predstavlja jednako opasan materjal kao i medicinski otpad, te je preporuka poljoprivrednicima da je bar dobro isperu pre odlaganja.
Izvor: RTS