Nedeljni pregled: Skok cena jagnjadi i prasadi samo u pojedinim mestima

0
995
jagnjad
Foto: Vertigo produkcija

Protekle sedmice reporteri STIPS-a zabeležili su rast cene teladi na stočnoj pijaci u Vranju. Prasad su bila skuplja u Loznici i Čačku, a jeftinija na području Požarevca i Kraljeva. Takođe, evidentiran je rast cene jagnjadi na području Loznice i Čačka, ovaca u Nišu i koza u Vranju. Evo i koje su bile konkretne otkupne i prodajne cene.

Orius 1120x1080

Cene tovnih bikova, tovne junadi, krava i teladi

Prema izveštaju reportera STIPS iz Vranja u nedelji za nama je na stočnoj pijaci u ovom gradu bila viša prodajna cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma. Dominirao je iznos od 440 din/ kg. U istom su periodu, takođe, bile više otkupne cene tovne junadi telesne mase od 350 do 480 kilograma i tovnih bikova telesne mase preko 500 kilograma. Dominantna cena obe kategorije goveda iznosila je 320 din/kg. Dominantna otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma dostigla je iznos od 300 din/kg u klanicama na području južnobačkog regiona u sedmici za nama, što ukazuje na rast u odnosu na prethodni period.

U klanicama na području braničevskog regiona evidentiran je rast otkupnih cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma i tovne junadi telesne mase od 350 do 480 kilograma. Otkup teladi odvijao se po ceni od 430 din/kg, dok je u kategoriji tovne junadi dominirao iznos od 310 din/kg. Otkupna cena krava za klanje bila je viša u klanicama na području severnobačkog regiona. Dominirao je iznos od 165 din/kg. Klaničari sa područja srednjebanatskog regiona po nižim su otkupnim cenama otkupljivali tovne bikove SM rase telesne mase preko 500 kilograma i tovnu junad telesne mase preko 480 kilograma, pošto je kod obe ktegorije dominirao iznos od 290 din/kg.

Agil 1120x180

Na stočnoj pijaci u Somboru su se mogla pazariti telad SM i HF rase po dominantnoj ceni od 360 din/kg, tovna junad telesne mase preko 480 kilokrama po dominantnoj ceni od 350 din/kg i krave za klanje SM rase koje su se najčešće mogle pazariti po ceni od 140 do 150 din/kg u zavisnosti od rase grla.

PROČITAJTE I...  Cena svinja skočila: Stočari na nuli, pokrivaju se samo troškovi

Cene tovnih svinja, krmača i prasadi

U periodu od 14. do 20.03.2022. godine zabeležen je rast prodanje cene obe kategorije pasadi i pad cena tovnih svinja, kako grla telesne mase od 80 do 120 kilograma, tako i tovnih svinja teških preko 120 kilograma na stočnoj pijaci u Loznici. Otkupna cena prasadi varirala je od 270 do 280 din/kg, a tovnih svinja u intervalu od 140 do 150 din/kg. Obe kategorije prasadi bile su skuplje u sedmici za nama na stočnoj pijaci u Čačku. Za grla teška do 15 kilograma trebalo je izdvojiti 290 din/kg, dok je u kategoriji grla telesne mase od 16 do 25 kilograma dominirao iznos od 280 din/kg. Prodajna cena krmača za klanje nije se menjala u odnosu na prethodnu sedmicu, pošto je dominirao iznos od 150 din/kg.

U klanicama na području moravičkog regiona izostala je ponuda i otkup prasadi i ostalih kategoija svinja protekle sedmice. Protekle sedmice je došlo do pada otkupnih cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma i tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma u klanicama na području braničevskog regiona. Za otkupljenu prasad klaničari su plaćali 280 din/kg, a za tovljenike 140 din/kg.

Otkupne cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma i tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma bile su više u odnosu na drugu sedmicu marta u klanicama na području južnobanatskog regiona. Dominantna cena prasadi iznosila je 280 din/kg, dok je u kategoriji tovnih svinja dominirao je iznos od 175 din/kg. Reporter STIPS iz Kraljeva evidentirao je pad otkupne cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma na dominantnih 230 din/kg.

PROČITAJTE I...  Zabeležen rast otkupne cene svinja u klanicama na području Šapca

Cene ovaca, jagnjadi, koza i jarića

Dominantne cene jagnjadi i jaradi bile su više u odnosu na prethodni period u tokom treće nedelje marta na stočnoj pijaci u Loznici, pošto je kod jagnjadi iznosila 400 din/kg, a kod jaradi 200 din/ kg. Za kupovinu ovaca mušterije su trebale da spreme 150 din/kg, a za koze 120 din/kg. Jagnjad su bila skuplja u odnosu na prethodni period na stočnoj pijaci u Čačku. Najčešće su se mogla pazariti po ceni od 380 din/kg. Rast otkupne cene ovaca protekle sedmice u klanicama na području nišavskog regiona, pošto je dominirao iznos od 150 din/kg. Na stočnoj pijaci u Nišu došlo je do rasta prodajne cene koza, jer su se najčešće mogle pazariti za 120 din/kg. J

agnjad, jarad i koze su bili skuplji u odnosu na prethodni period na stočnoj pijaci u Vranju. Za jagnjad su kupci protekle sedmice trebali da izdvoje 336 din/kg, jarad 280 din/kg i koze 150 din/ kg. Na pijaci žive stoke u Požarevcu došlo je do pada cene jagnjadi na 350 din/kg. Za razliku od njih viša je bila prodajna cena šilježadi, pošto je dominirao iznos od 230 din/kg.

Klaničari sa područja braničevskog regiona protekle su sedmice otkupljivali jagnjad po dominantnoj ceni od 350 din/kg, šilježad po ceni od 150 din/kg i ovce po dominantnoj ceni od 130 din/kg. Reporter STIPS iz Smedereva protekle je sedmice evidentirao pad prodajne cene šilježadi na dominantnih 230 din/kg i ovaca na dominantnih 160 din/kg. U klanicama na ovom području došlo je do pada otkupne cene jagnjadi na 300 din/kg i šilježadi na 220 din/kg.

PROČITAJTE I...  Prasad skuplja na stočnoj pijaci u Čačku, a jeftinija u Leskovcu

Cene žitarica i stočne hrane

Na gazdinstvima u okolini Kikinde evidentiran je pad prodajne cene lucerkinog sena, pošto je dominirao iznos od 27 din/kg. U maloprodajnim objektima na području ovog grada zabeležen je rast cene sojine sačme na 123 din/kg i suncokretove sačme na 63 din/kg. Sojina i suncokretova sačma bili su skuplji protekle sedmice i u maloprodajnim objektima na području Kraljeva, pošto je dominantna cena sojine sačme iznosila 105 din/kg, a suncokretove sačme 53 din/kg. Na pijaci u ovom gradu je cena kukuruza dostigla iznos od 41 din/kg dok su se pšenica i stočni ječam najčešće mogli pazariti po ceni od 39 din/kg.

Dominantna cena lucerkinog sena u balama dostigla je iznos od 33 din/kg, na gazdinstvima u okolini Loznice. Pšenica i stočni ječam mogli su se pazariti za 35 din/kg, a kukuruz po ceni od 38 din/kg. U maloprodajnim objrektima na području ovog grada došlo je do rasta dominantne cene sojine sačme na 110 din/kg.

U maloprodajnim objektima na području Čačka dominantna cena stočnog ječma, kukuruza, okrunjenog prirodno sušenog i pšenice upakovanih u džekove od 50 kilograma se protekle nedelje izjednačila, pošto je kod sva tri poljoprivredna proizvoda dominirao iznos od 40 din/kg. Pored njih moglo se pazariti još i stočno brašno čija je dominantna cena iznosila 33 din/kg. Na gazdinstvima u okolini ovog grada moglo se pazariti lucerkino seno u balama po ceni od 25 din/kg.

Izvor: STIPS

Prethodni tekstFarma KRAVA, proizvodnja SIRA i uzgoj OVACA u selu ZUCE
Sledeći tekstPovrće koje se samoobnovlja: Isečete ga, a ono opet raste

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime