Zabeležen rast cena prasadi u Leskovcu i Čačku | Cene stoke i stočne hrane

0
3309
Agrosaveti - Proizvodnja prasadi 01
Foto: Vertigo produkcija

Na stočnim pijacama zabeležen rast cena prasadi, dok je nastavljen trend pada cene jagnjadi. Telad su jeftinija u Požarevcu, Kragujevcu i Smederevu, a tovni bikovi u Loznici. Evo i kako su se kretale cene stoke na stočnim pijacama i u otkupu, kao i koje su poslednje zabeležene cene stočne hrane.

Orius 1120x1080

Cene goveda, teladi, tovne junadi, krava

Cene teladi SM rase do 160 kilograma bila je niža u odnosu na prethodni period na stočnoj pijaci u Požarevcu, pošto su se najčešće mogla pazariti za 370 din/kg.

U klanicama na području Loznice evidentiran je pad otkupnih cena tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma i krava za klanje SM rase. Dominantna cena bikova iznosila je 230 din/kg, dok je kod krava za klanje dominirao iznos od 140 din/kg.

Agil 1120x180

Klaničari sa područja Šumadijskog regiona protekle sedmice su po nižim cenama vršili otkup teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma, jer je dominirao iznos od 450 din/kg. Što se tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma i krava za klanje tiče, cene se nisu menjale u odnosu .

Otkupne cene tovnih bikova SM i HF rase telesne mase preko 500 kilograma bile su više u odnosu na prethodni period u klanicama na području Beograda. Kod grla SM rase je dominirao iznos od 250 din/kg. Dok je kod grla HF rase dominirao iznos od 240 din/kg.

U klanicama na području Jablaničkog regiona, takođe, je zabeležen rast otkupne cene utovljenih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma, a dominirao je iznos od 235 din/kg. Klaničari sa područja Nišavskog regiona po višim cenama otkupljivali tovne bikove SM rase telesne mase preko 500 kilograma, jer je dominirao iznos od 230 din/kg.

PROČITAJTE I...  Nedeljni pregled cena žive stoke, žitarica i stočne hrane

Otkupna cena tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma bila je viša u odnosu na prethodni period u klanicama na području Podunavskog regiona. Dominirao je iznos od 245 din/ kg. Za razliku od njih niža je bila otkupna cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma, pošto je dominirao iznos od 360 din/kg .

Cene tovnih svinja i prasadi

Rast otkupne cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma evidentiran je u klanicama na području Jablaničkog regiona, pošto je dominirao iznos od 220 din/kg. Na stočnoj pijaci u Leskovcu, takođe, je došlo do rasta cene iste kategorije prasadi uprkos dobroj ponudi. Obe kategorije prasadi bile su skuplje u nedelji za nama na pijaci žive stoke u Čačku. Mogla su se pazariti po ceni od 230 do 240 din/kg u zavisnosti od telesne mase grla.

Otkupne cene tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma bile su više u klanicama na području Južnobanatskog regiona. Dominantna cena iznosila je 135 din/kg. U klanicama na području Loznice evidentiran je rast otkupnih cena obe kategorije tovnih svinja i krmača za klanje. Tovne svinje su plaćali od 120 do 130 din/ kg, dok je dominantna cena krmača za klanje iznosila 110 din/kg.

Na stočnoj pijaci u Kragujevcu je došlo do rasta cena priplodnih nazimica na 40.000 dinara po grlu i pada dominantne cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma na 200 din/kg. Kod nazimica je dominirao iznos od 35.000 po grlu. U klanicama na području ovog grada bile su niže otkupne cene obe kategorije tovnih svinja, a više otkupne cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma u odnosu na prethodni period.

PROČITAJTE I...  Nedeljni pregled: Cene jagnjadi u porastu u klanicama Severnobačkog regiona

Klanice na području Raškog regiona su u nedelji za nama po nižim cenama vršili otkup tovnih svinja telesne mase preko 120 kilograma, pošto je dominirao iznos od 120 din/kg.

Cene ovaca, jagnjadi, dviski i šilježadi

Na pijaci žive stoke u Kragujevcu bili su jeftiniji jagnjad i ovnovi za priplod, pošto su jagnjad najčešće mogla da se pazare po ceni od 230 din/kg, dok je kod ovnova dominirao iznos od 35.000 dinara po grlu. Niža je bila cena jagnjadi i na pijaci žive stoke u Užicu, jer su se tokom protekle sedmice mogla pazariti najčešće za 240 din/kg. Jagnjad su bila jeftinija, a jarad skuplja u odnosu na prethodni period na stočnoj pijaci u Vranju prema izveštaju reportera. Za jagnjad je trebalo izdvojiti 280 din/kg, a za jarad 240 din/kg. Na stočnoj pijaci u Smederevu je došlo do rasta cene šilježadi i pada prodajne cena jagnjadi, jer su se jagnjad najčešće mogla pazariti za 240 din/kg, a šilježad po ceni od 220 din/kg.

U klanicama na području Šumadijskog regiona je dominantna otkupna cena jagnjadi pala na 235 din/kg. Za razliku od njih više su bile otkupne cene dviski, jer je dominirao iznos od 155 din/kg i ovaca, jer je dominirao iznos od 126 din/kg. Pad otkupne cene jagnjadi evidentiran je u klanicama na području Nišavskog regiona. Dominantna cena iznosila je 260 din/kg. Otkupna cena jagnjadi bila je niža i u klanicama na području Pirotskog regiona, jer je dominirao iznos od skoro 290 din/kg. Na stočnoj pijaci u ovom gradu zadržala se dominantna cena jagnjadi iz prethodne sedmice, iznosila je 300 din/kg.

PROČITAJTE I...  Nedeljni pregled: Otkupna cena prasadi u porastu u sremskom regionu

Cene žitarica i stočne hrane

Lucerkino seno u balama bilo je jeftinije na gazdinstvima u okolini Kikinde, pošto je dominirao iznos od 23 din/kg. Obim ponude bio je vrlo slab.

U Kragujevcu je došlo do rasta  cene kukuruza okrunjenog, prirodno sušenog upakovanog u džakove na 23 din/kg. Pad cena pšenice i kukuruza okrunjenog, prirodno sušenog upakovanih u džakove najčešće od 50 kilograma evidentiran je na području Loznice, pa je dominantna cena iznosila 24 din/kg kod oba poljoprivredna proizvoda. Pšenica i kukuruz okrunjen, prirodno sušen upakovan u džakove najčešće od 50 kilograma bili su skuplji u odnosu na prethodnu nedelju na području Sremske Mitrovice.

Na gazdinstvima u okolini Pančeva došlo je do rasta cena lucerkinog sena u balama, pšenice i kukuruza okrunjenog, prirodno sušenog upakovanih u džakove najčešće od 50 kilograma, pa su kupci za pšenicu trebali da izdvoje 22 din/kg, za kukuruz 23 din/kg, a za lucerkino seno u balama 19 din/kg. U silosima na području ovog grada bilo je skuplje sojino zrno, pošto je dominirao iznos od 69 din/kg.

U maloprodajnim objektima na teritoriji Šapca je zabeležen pad dominantnih cena sojine sačme na 83 din/kg i suncokretove sačme na 43 din/ kg.

Stočni ječam bio je skuplji na gazdinstvina u okolini Smedereva, pa se najčešće mogao pazariti za 20 din/kg. Dominantne prodajne cene koncentrovanih i kabastih hraniva bile su na prošlonedeljnom nivou na prodajnim mestima na teritoriji Sombora. Dominantna prodajna cena lucerkinog sena u balama bila je niža na gazdinstvima na teritoriji Užica. Iznosila je je 18 din/kg protekle nedelje.

Izvor: STIPS

Prethodni tekstPčelarstvo Tonda – Od hobiste do profesionalca
Sledeći tekstNedimović najavio oštriju kontrolu uvoznog mleka

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime