Štap, najlon, predveza, udica, olovo, plovak i mamci, osnovna su oprema svakog ljubitelja ribolova. Jesenji meseci su idealni za pecanje . Vode su pune riba, ne postoji ribozastoj … Zato oprema, čamac i dobra energija i riba sama grize. Međutim ne treba zaboraviti osnovna pravila na vodi. Na vodama kojima upravlja ribočuvarska služba u sklopu Ribolovački Saveza Vojvodine, radi 14 ribočuvara. U ovoj sezoni zabeleženi samo sitni prekrsaji.
Mnogi ljudi uživaju u ribolovu zbog opuštanja, zabave, izazova, druženja i lepote prirode. Međutim ograničenja moraju da se postuju kaže Ljubomir Pejčić ispred Ribolovački savez Vojvodine, Novi Sad.
Ograničenja u ribolovu
„Postoje razna ograničenja, počev od toga, kada su lovostaji za određene vrste riba, to je u periodu mresta, onda imamo minimalnu meru za određene vrste, sad zavisi koje vrste, na primer, smuđi štuka do 40 santimetra, meri se riba od vrha usta do korena repa, za soma je 60, šarana 30, i tako dalje. Postoji i za veće to ograničenje. Takođe, imamo i dvnenu količinu ribe. Znači, onog trenutka, kad prebacimo 5 kg ulovljene ribe, zabranjeno je pecati dalje. Imamo i broj komada za neke vrste, za neke 3, za neke 10 komada, sme da se odnese. Bez obzira, ako nismo, da kažem, prebacili te mere, onog trenutka, kad uhvatimo, naprimer, jednu ribu od 6 kg, to je to.
Možemo još da pecamo i da vraćamo nazad, ali što se tiće zadržavanja, to je to. Za strane vrste riba, poput babuške, tolstolobika, amura, nema ograničenja ni po broju upecanih riba niti po njihovoj težini, sve ovo kontroliše ribočuvarska služba. Ribočuvarska služba je zadužena da kontroliše da li se poštiju pravila, koja su u skladu sa zakonom zaštite i održivanja korišćenja ribljeg fonda.“ priča Pejčić.
Kojim vodama upravlja RSV
„Ribolovački Savez Vojvodine na vodama kojima upravlja ima 14 ribočuvara. Plus ja kao stručno lice, ali i ribočuvar, povremeno izlazim na teren kao ispomoć kolegama kad je to neophodno. Upravljamo ovde u Sremu, imamo akumulaciju Borkovac, Dobrodol, Jarkovac, Čalmanska jezera i Bosut. To su vode koje mi upravljamo u Sremu. U Banatu imamo Tamiš. U Bačkoj, Tisu do brane u Bečaju. Dole naizvodno je drugi korisnik. U Bačkoj imamo isto nekoliko akumulacija i još par stajaćica“ dodaje Ljubomir.
Češći prekršaji pred sumrak
Živan Ivković, peca od kada zna za sebe , a više od dve decenije radi kao revnosni ribočuvar, poštujući vodu i život u njoj. Ribočuvari na tri akumulacije i kaže da su češći prekršaji pred sumrak i noću.
„Kad sam počinjao da radim mislio sam da neću moći. Ali navikao sam se.Zavoleo sam ovaj posao, nekada sam i ja bio strastveni pecaroš i mislio sam nikada neću moći nekom da napisem prekršaj, ali posao je posao. Primetio sam da kako prolaze godine, a više od dve decenije sam u poslu, svest mladih i dece, dečaka se podigla. Kupuju dnevne dozvole, ili sezonske, uredno pecaju. Problem je sa starijima, oni su navikli da kad krene riba, da je ostavljaju i preko dozvoljene granice“ kaže iskusni Ivković.
Veliki problem visoke temperature
Veliki problem akumulacijama kojima upravlja ovaj Savez prave visoke temperature koje su izazvale i pomor ribe, ali i to sto se voda iz jezera crpi za navodnjavanje obližnjih parcela. Pejčić kaže da bi postavljanje kanalskih mreža bilo jedno od rešenja kako ova jezera ne bi okopnila. „Moraće da se uspostavi neka mreža kanalska te vodu da dovlači iz velikih reka Save, Dunava, Tise i da se unapredi ta kanalska mreža. U među vremenu, postoje planovi i ovde za Borkovac i za Srem da se tako nešto uradi, međutim to neće brzo. Minimum nekoliko godina ćemo čekati.
U dogovoru sa opštinom Ruma i opštinom Iig čije se teritorije nalaze na ovom jezeru, tu je granica, zajednički smo uložili da kupimo mašine, koje će tokom leta kada su ti kritični periodi, da se obogati voda kiselnikom i da je malo meša, da se ublaže ti efekti niskog vodostaja i velikih vrućina. To smo mi predložili lokalnim samopravama, oni su izašli u susret i zajedno smo uložili novac u kupovinu te mašine, tako da ćemo sledeće godine imati, to je već kupljeno, instaliraćemo je te ćemo sprečiti te potencijalne pomore i probleme koje može niski vodostaj i visoke temperature da izazovu“ objašnjava Ljubomir.
Mlađa populacija ređe krši pravila
Borkovačko jezero na kojem smo zabeležili ovu storiju obiluje ribom. Najprisutnije su deverike, babuške, šaran i smuđ.
Kako kažu ribočuvari mlađa populacija je revnosnija, nose tj kupuju dozvole, retko kad krse pravila, dok je sa starijom populacijom situacija malo drugačija.
Bilo da se uputite na akumulaciju ili obližnju reku poštujte dozvoljene mere, vrste i količine riba koje smete loviti i zadržati, poštujte zabranjena područja, vremena i načine ribolova, poštujte ribe i ne mučite ih nepotrebno, i na kraju poštujte okruženje i ne zagađujte vodu ili obalu otpadom ili drugim materijalima. Postujte prirodu i ono sto nam je dala, kako biste i naredni put zadovoljni došli ali i vratili se kući sa punom mrežom.
Pogledajte iskustva drugih koja mogu pomoći i vama!
Facebook Agrosaveti stranica posvećena poljoprivredi i svim informacijama vezanim za nju.
Prati emisiju „U našem ataru“ koja se emituje već 21 godinu.
Svake nedelje donosimo vam sveže informacije o iskustvima poljoprivrednika iz cele Srbije
na youtube kanalu Vertigo produkcije.