Vizuelnim pregledima postrnih useva kukuruza šećerca registrovano je prisustvo položenih jajnih legala treće generacije kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis) na do 10 odsto biljaka. Ovo su mere zaštite.
Na osnovu vremenskih uslova u proteklom periodu i prognoziranih temperatura, početak piljenja larvi navedenih štetočina očekuje se za nekoliko dana.
Kukuruzni plamenac – suzbijanje i zaštita
Kukuruzni plamenac može da nanese velike ekonomske štete u usevu kukuruza. Najviše štete pravi kod semenskog kukuruza i kukuruza šećerca, ali isto tako napada i povrće i voće.
Štetu čini larva koja se ubušuje u stabljike kukuruza i klipove. Biljke su manje produktivne, a štetočina izaziva lomljenje biljke. Oštećenja koja pravi larva predstavljaju ulaze za patogene i razvoje bolesti. Kukuruzni plamenac utiče na smanjenje prinosa kukuruza od 2 do 25%.
Kako bi se zaštitio kukuruz šećerac, na početku piljenja larvi kukuruznog plamenca preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida:
- Coragen 20 SC (hlorantraniliprol) u količini 0,14-0,2 l/ha (karenca 14 dana, MBT 2) ili
- Ampligo 150 ZC (hlorantraniliprol+lambda-cihalotrin) u količini 0,2-0,25 l/ha (karenca 7 dana, MBT 2) ili
- Avaunt 15 EC (indoksakarb) u količini 0,17-0,25 l/ha (karenca 14 dana, MBT 2).
S obzirom da su u usevima uočene i osice iz roda Trichogramma, koje su prirodni neprijatelji navedenih štetočina i čija je aktivnost izražena u ovom delu vegetacije, prilikom izbora preparata prednost treba dati insekticidu na bazi aktivne materije hlorantraniliprol (Coragen 20 SC) koji neće štetno delovati na korisne organizme.
Važna napomena:
Prilikom izbora insekticida obavezno treba voditi računa o karenci i maksimalno dozvoljenom broju tretmana u toku vegetacije (MBT). U usevima gde je u toku berba primena insekticida se ne preporučuje!
Izvor: PISVojvodina