Visoke temperature nepovoljno utiču na rast i razvoj povrtarskih kultura, u prvom redu paprike i paradajza koje su tokom leta najčešće kulture u proizvodnji. Iznad 40°C će preživeti, ali uz mnoge znakove toplotnog stresa zavisno od vrste, faze rasta i drugih činilaca. Insekt koji leti zna da napravi pravu uzbunu na usevima jeste pamukova sovica, kaže za našu emisiju Boško Jezirkić iz Prognozno izveštajne službe Srbije.
Pojavi štetočina u usevima pogodoju visoke temperature
„Vremenski uslovi, koji su vladali u prethodnom periodu, a i koji se najavljuje za naredni period, a to su veoma visoke dnevne temperatura sa deficitom padavina, veoma odgovaraju pojavi i razvoju štetih insekata. Jedan insekt je, posebno da kažemo, izdvaja a to je kukuruzna ili pamukova sovica. Ova štetoćina je pored toga što ima domaću populaciju kod nas, a ima dve do tri generacije godišnje, ona upravo tim toplotnim talasima dolazi kod nas, sa Meditirana, i u to vreme polaže jaja na useve.
Najugroženi su oni najsočnji i najjedri u setvi, odnosno u kukuruzu šećercu, paprici, paradajzu, postrnoj boraniji i postrnoj soji. Ono što treba tu naglasiti jese da su larve jako proždrljive, hrane se vegetativnim i generativnim organima, ubušuju se u plodove, i mi smo vizualnim pregledima na pojedinim parcelama registrovali čak i do 100% biljaka sa polaženim jajima. Tako da je ovo sad period godine kada treba obratiti pažnju na prisutstvo ove štetočine, i, naravno, ukoliko se ona registruje , pristupiti hemijskim merama zaštite.
Pored pamukove, odnosno kukuruzne sovice, još jedne štetočine su prisutne u usevima to su stenice. Zelena stenica ili povrtna, i braon-mramorasna stenica. U paprici i paradajzu uočeno je prisutstvo jajnih legala, larvi, ali i odrastnih jedinki.“ kaže Jezirkić.
Štetočine su prisutne i u usevima paprike i kupusa
“ U usevima paprike registruje se prisustvo kukuruznog plamenca, ova štetočina polaže jaja, odnosno njena druga generacija, i ta jaja se nalaze na naličju listova. Pored kukuruznog plamenca prisutan je, sad u zavisnost od useva, tripsi, zatim grinje, zatim druge sovice. Mi, znači, iz Prognozno izveštajne službe , uvek apelujemo proizvožaču pregled useva. Kada se pregleda usev, ustanovi se koje su štetočine prisutne, naravno da od toga zavisti i izbor registrovanih insekticida koje ćemo primeniti.
Trenutno su ugroženi i usevi kupusa. Kupus za jesenju proizvodnju nalazi su u fazama od nekoliko listova do početka zatvaranja glavice, i tu imamo takođe, pored pamukove sovice i prisutstvo buvača, koji je pogotovo opasno u tim početnim fazama razvoja, na ovako visokim temperaturam. Treba obratiti pažnju i na druge štetočine, kao što su kupusomoljac, kupusna mušica i ostali. Sve te gusenice i jaja koje su polažene u usevima kupusa, se ubušuju u glavice, tako da sada pri tom zatvaranju glavice, u toj fazi moramo posebno pažnju obratiti na prisutstvo ovih štetočina. Takođe, u usevima paprike moramo napomenuti da su u pojedenim parcelama prisutni tripsi, koji su veoma značeni kao vektor opasnih virusa.
Ugroženi i jesenji krompiri
One proizvodnje koje su još ugražene, su i proizvodnje jesenjeg krompira. Jesenji krompiri su ugroženi od krompirovog moljca. To je jedna veoma opasna štetočina, i beleži sebrojnost, pogotovo u onim regionima koji su jako ugraženi od ove štetočine. Uvek se preporučuju te preventivne mere. Najpre, kada se krompir vadi, nikako ga ne treba ostavljati na parceli ili u dvorištima. Uvek ga treba ili odma nositi na tržište, prodavati, ili odmah skladištiti, jer krtole koje se nalazi na njivi u skladištima, ugrožene su od ženki krompirovog molljca koji rado dolazi na njih i tu polaže jaja“, dodaje Boško.
Ekstremne temperature vazduha a onda i tla usporavaju hemijske aktivnosti i rast biljaka. Neretko se javljaju i ožegotine na listu ali i na plodu. Kako bi izbegli ovu pojavu potrebno je zaseniti plastenik, ali i paziti da ostavimo dovoljno lisne mase. Kada je slučaj da povrće gajimo na njivi onda je navodnjavanje nešto sto se preporučuje.
Sve najaktujalnje informacije, mere kontrole svih štetih organizama, s kojim preparatima možete da radite, koje su registrovane doze u određenim biljnim vrstama na teritoriji cele zemlje, možete pogledati na portalu Prognozno-izveštajne službe za zastitu bilja.
Facebook Agrosaveti stranica posvećena poljoprivredi i svim informacijama vezanim za nju.
Prati emisiju „U našem ataru“ koja se emituje već 21 godinu.
Svake nedelje donosimo vam sveže informacije o iskustvima poljoprivrednika iz cele Srbije
na youtube kanalu Vertigo produkcije.
Pogledajte iskustva drugih koja mogu pomoći i vama!