Loš rod krompira zbog nepovoljnih vremenskih uslova verovatno će da uslovi i visoku cenu koju će kupci plaćati za ovu vrstu povrća, o čemu se priča poslednjih nekoliko dana. Međutim, manje je poznato da se povrtari suočavaju sa velikim promenama u načinu uzgoja i skladištenju krompira.
U EU je napravljen veliki zaokret u pravilima proizvodnje i tretiranja krompira, te će izvoznici i ostali proizvođači morati da ukalkulišu značajne investicije u buduće troškove proizvodnje.
Najveći problem je skladištenje, jer je uvedena zabrana upotrebe preparata hlorprofam, koji je korišćen protiv klijanja krompira. Stara skladišta s kontrolisanom ventilacijom, podizana pre desetak godina, ukidanjem ovog preparata postala su neadekvatna. Zbog toga će proizvođači morati da izgrade nove objekte ili nabave dodatnu opremu.
Prilagođavanje važi i za proizvođače iz Srbije
Profesor Zoran Broćić sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu kaže da će naši proizvođači morati da se prilagode novonastaloj situaciji. ”Hlorprofam je i kod nas zabranjen. Naravno, proizvođači će morati da se prilagode, te će tražiti dodatna ulaganja, ali kako idemo ka Evropi, moramo da prihvatamo njihove standarde, ograničenja i preporuke”, kaže on.
Podsetimo, Evropska komisija donela je uredbu kojom aktivna materija hlorprofam ne može da se koristi od 2020. godine. Reč je o herbicidu koji sprečava klijanje konzumnog krompira u toku skladištenja. Procenjeno je da hlorprofam i njegov glavni metabolit predstavljaju akutni i hronični prehrambeni rizik za potrošače.
Prema rečima profesora Broćića, naša skladišta će morati da se adaptiraju, a proizvođači će morati da nabave uređaje za aplikaciju novih sredstava za zaštitu.
”Najveći problem jeste sačuvati krompir od klijavosti u maju i junu. Praktično, b će za sve proizvođače biti izuzetno važno ovo pitanje. Nova sredstva su manje efikasna, moraju se koristiti više puta u toku skladištenja”, kaže Broćić i dodaje da mi nemamo iskustva s novim sredstvima za zaštitu, ali da i EU traži nova rešenja.
On ističe da ove promene daju prednost proizvođačima iz brdsko-planinskih područja, gde krompir zbog uslova u kojima se gaji može duže da se čuva. Oni će moći da se pojave na tržištu kada ne mogu drugi, a sada će doći do izražaja sorte krompira koje mogu dugo da se skladište bez tretiranja.
Izvor: Politika