Berba jednorodnih malina je pri kraju, te je nakon završene berbe potrebno nastaviti sa agrotehničkim i hemijskim merama kako bi se obezbedio rodni potencijal za narednu godinu i produžio životni vek zasada.
Malinjaci polako ulaze u početnu fazu mirovanja, a nega zasada posle berbe podrazumeva:
- rezidbu izdanaka, rodnih stabala koji su doneli rod ove godine,
- uklanjanje i uništavanje orezanih izdanaka,
- rezidbu i proređivanje letorasta koji su ostavljeni za narednu godinu,
- navodnjavanje,
- primena hemijskih mera zaštite sa ciljem suzbijanja štetnih organizama.
Nakon što se iseku stari izdanci ne treba ih izneti odmah iz špalira, jer mogu da posluže kao zasena mladim izdancima s obzirom da su za naredni period prognozirane visoke temperature.
Takođe, orezivanjem do zemlje, vrši se selekcija mladih lastara. Biraju se srednje razvijeni, tako da bude 10 letorasta na 1 metar. Oni se privremeno vezuju u špalir, jer se njihovim uspravljanjem obezbeđuje bolja insolacija i aplikacija hemijskih sredstava. U uslovima suše i visokih temperatura važna mera je i navodnjavanje kako bi se omogućio porast i razvoj izdanaka koji naredne godine donose rod.
Zasade maline treba pregledati, jer se sad pojavljuju simptomi ljubičaste pegavosti izdanaka maline (Didymella applanata) i i smeđe pegavosti lista maline (Sphaerulina rubi). Ukoliko ste primetili simptome, mogu se koristiti fungicidi:
-Quadris top (azoksistrobin + difenokonazol) 0,75 l/ha ili
-Akord WG (tebukonazol) 0,75 kg/ha.
Takođe, u ovom periodu mogući su napadi eriofidne grinje lista maline (Phyllocoptes gracilis) i običnog paučinara (Tetranychus urticae).
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da, ukoliko se utvrdi prisustvo ovih štetočina, izvrše tretman nekim od registrovanih akaricida:
-Uranus (a.m etoksazol), u količini 0,5 l/ha ili
-Acramite 480 SC (a.m. bifenazat), u količini 0,2-0,375 l/ha.
U pojedinim zasadima se registruje i prisustvo gala od malinine muve galice (Lasioptera rubi). U takvim zasadima se preporučuje mehaničko uklanjanje infestiranih biljnih delova.
S obzirom na visoke dnevne temperature preporuka je da se tretmani izvrše u kasnim večernjim satima.
Izvor: PIS