Uticaj klimatskih promena poslednjih godina je na poljoprivredu nemerljiv. S toga je na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu pokrenut projekat pod nazivom „Klima panonija“ koji će se odvijati u naredne četiri godine i u kome će učestvovati 26 partnera iz regiona panonske nizije.
O samim promenama u poljoprivredi koje se dešavaju zbog klimatskih promena, detaljnije objašnjava profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu iz departmana za voćarstvo i povrtarstvo, Velimir Mladenov.
Promena načina gajenja biljaka
Osnovna stvar do koje su nas dovele ove klimatske promene zapravo jesu to da ne možemo da gajimo više biljke koje smo gajili do pre desetak godina, i koliko se pomeraju ti toplotni talasi i pomeraju u stvari visoke temperature remete sazrevanje biljaka, drugačija distribucija padavina dovodi do toga da smo neke biljke ubacili, a da ćemo nekim biljkama moći da nađemo spas u tim drugim biljkama.
Dva su osnovna razloga zašto se ovo dešava, kaže profesor Mladenov. Prvi su visoke temperature koje su veće danas, nego pre dvadesetak godina, a osnovni način kako biljka funkcioniše, jeste da prikuplja ukupne efektivne temperature u toku dana. Druga važna stvar je distribucija padavina. Na godišnjem nivou mi i dalje imamo oko 600 litara padavina na nivou zemlje. Međutim, distribucija padavina je drugačije raspoređena i ona ne pogoduje biljkama i njihovim sazrevanjima.
Pored toga, zbog visokih temperatura i nedostatka padavina, što uzrokuje zemljišnu i vazdušnu sušu, dolazi i do novih patogena koji napadaju biljke. To ne moraju da budu samo bolesti, već i štetočine i insekti svih vrsta.
Sistemi za navodnjavanje
Navodnjavanje je jedna značajna mera kojom možemo da se borimo protiv klimatskih promena. Osnovni je problem što ono, pored toga što iziskuje čistu vodu i da smo blizu kanala ili izvora dobre vode, iziskuje i sisteme.
Danas u Vojvodini navodnjavamo između dva i tri posto ukupne površine. Pokrajina trenutno ima subvcije kojima pomaže izgradnju sistema za navodnjavanje, međutim, sigurno je da je ova mera znatno potrebnija, odnosno, potrebnije je veće ulaganje, kaže profesor.
Prilog možete pogledati na You tube kanalu Vertigo produkcije.
Facebook Agrosaveti stranica posvećena poljoprivredi i svim informacijama vezanim za nju.
Prati emisiju „U našem ataru“ koja se emituje već 21 godinu.
Svake nedelje donosimo vam sveže informacije o iskustvima poljoprivrednika iz cele Srbije na youtube kanalu Vertigo produkcije.
Pogledajte iskustva drugih koja mogu pomoći i vama!