Često se dešava da se lišće limuna kovrdža, žuti i opada tokom zime. Gde se greši i kako limun u saksiji uspešno održati tokom zime.
Ukoliko je biljka u saksiji bila napolju, potrebno je da se unese u zatvoren prostor 6 nedelja pre prvog mraza. Naime, limunu je potrebno neko vreme da se prilagodi na promenjene uslove sredine. Pre nego što se limun unese u zatvoren prostor, važno je da mu se listovi operu i obavezno provere lišće i grane da nema lisnih vaši. Ukoliko ih ima, pročitajte članak: Kako suzbiti lisne vaši bez upotrebe hemije.
Pozicija i temperatura
Zimi je limun u fazi mirovanja i ne raste. Treba ga smestiti na južnu stranu, gde ima dosta svetlosti. Ukoliko biljka nema dovoljno svetla tokom zime i zaliva se hladnom vodom, usled stresa može da dođe do opadanja listova. Optimalna temperatura za prezimljavanje je 5-10 stepeni. Ono što je važno, to je da se prostorija provetrava, jer zbog toplote koja je u stanovima lišće može da počne da se kovrdža, žuti i opada.
Zalivanje limuna zimi
Za optimalan rast i razvoj potrebno je dosta svetlosti i zalivanja, posebno od maja do septembra. Tokom jeseni se zalivanje postepeno smanjuje, a zimi se zaliva na 10 do 20 dana. Bolje je da zemlja bude i malo suvlja tokom zime, nego da se pretera sa zalivanjem. Najbolje je koristiti kišnicu ili prokuvanu, mlaku vodu.
Izolacija ispod saksije
Kod limuna se često dešava da temperatura zemlje u saksiji bude previše niska (ispod 12 stepeni), jer se zemlja sporije zagreva od vazduha i lišća, zbog čega dolazi do disbalansa u proizvodnji potrebne hrane, kao i slabijeg upijanja vode od strane korena (posebno ako je zemlja u saksiji previše vlažna). To može da dovede do opadanja listova. Zato je preporuka da se ispod saksije postavi izolacija, kao što su daska, komad debljeg kartona ili stiropora.
Negativno dejstvo suvog vazduha
Suv vazduh u stanu, usled grejanja, negativno deluje na limun. Pošto drvo limuna ne podnosi suv vazduh, obavezno treba lišće prskati vodom više puta nedeljno. Preporuka je da se stavi plitka posuda sa kamenčićima ispod saksije kako bi se biljci dala dodatna vlažnost koja joj je potrebna u zatvorenom prostoru. Šljunak se delimično prekrije vodom. Ne treba dno saksije da stoji u vodi.
Sa đubrenjem se prestaje od septembra do februara. Redovno treba vršiti pregled biljke, da nema štetnika.