Ko u Srbiji kontroliše upotrebu pesticida?

0
126
pesticidi prskanje zastita
Foto: Pexels

Stručnjaci za zaštitu bilja tvrde da proizvođač može, kada želi, da dobije sertifikat da je hrana zdravstveno ispravna i da nema ostataka pesticida, ali i da niko ne vrši analizu na sve pesticide.

Orius 1120x1080

Miloje Pavlović, magistar zaštite bilja kaže za portal Biznis.rs da je Zakonom o zaštiti bilja koji je usvoje još 1999. godine sve detaljno propisano i objašnjeno – od registracije preparata, preko tehničkih uslova za proizvodnju pesticida, do uslova za maloprodaju i veleprodaju. „Sve je objašnjeno, samo kontrolu ostataka pesticida ne kontroliše niko. Iako se navodi da tu kontrolu vrše regionalni zastupnici za poljoprivredu, to nije tačno”, tvrdi Miloje Pavlović.

On navodi da proizvođač može, kada želi, da dobije sertifikat da je hrana zdravstveno ispravna i da nema ostataka od pesticida, ali da niko ne vrši analizu na sve pesticide već samo na one koji se više ne koriste ili su davno zabranjeni, pa onda kažu da njih nema. “Odgovorno tvrdim da nema nikoga u našoj državi ko ozbiljno radi na kontroli upotrebe pesticida. Dešava se da ih ljudi nabavljaju u maloprodaji i da ne znaju kako da ih upotrebe, a nisu svesni koliku štetu mogu da naprave”, upozorava Pavlović.

Agil 1120x180

Postoji lista pesticida koji se koriste u Srbiji, a koju Uprava za zaštitu bilja svake godine ažurira. Kako navodi Pavlović, u našoj zemlji su kvalitetni preparati multinacionalnih kompanija, ali postoje i generici koji se proizvode od aktivnih materija iz Kine i Indije.

PROČITAJTE I...  Zaštita zasada jabuke od krvave vaši

„Svi oni koji su u prometu imaju dozvole od Ministarstva poljoprivrede, odnosno Uprave za zaštitu bilja. Postoji jasna zakonska regulativa od uvoza do proizvodnje, odnosno prometa, koju bi trebalo tačno ispoštovati“, kaže Miloje Pavlović.

Agronomi se slažu u jednom, a to je da bi svi akteri uključeni u proces proizvodnje hrane trebalo da budu edukovani, ne samo o pravilnoj primeni pesticida, poštovanju karence, već i da vode računa o odlaganju ambalaže i zaštiti korisnih organizama.

“Nestručnom primenom pesticidi mogu da ugroze biljke, životinje, pre svega insekte, pa čak i ljudi. To su otrovi i ako se koriste nestručno mogu da naprave veliku štetu. Svako ko hoće da primeni određeni pesticid obavezan je da detaljno pročita uputstvo za primenu. Ako se primenjuje neki preparat postoji radna karenca na toj površini, gde je određeno da sat-dva ili dan-dva niko ne sme da boravi na površini koja je tretirana pesticidima. Ukoliko se proizvođači pridržavaju uputstava ne može doći do problema, odnosno sve je bezbedno”, zaključuje magistar zaštite bilja.

PROČITAJTE I...  Efikasno i ekonomski isplativo suzbijanje tvrdokornih korova nakon žetve

Izvor: Biznis.rs

Prethodni tekstProizvodnja meda samoukog pčelara
Sledeći tekstZnačaj upotrebe lucerke kao stočne hrane i useva u poljoprivredi

POSTAVI KOMENTAR

Unesite komentar
Unesite Vaše ime